Rzecznik praw dziecka: w polskiej rodzinie jest miłość, ale brakuje czasu

Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach – powiedział w poniedziałek w Warszawie Mikołaj Pawlak, odwołując się do wyników badania o jakości życia dzieci i młodzieży.

RPD bierze udział w II Ogólnopolskim Kongresie „Wychowanie trwa wiecznie” w Warszawie. Rzecznik w swoim wystąpieniu przedstawił wyniki kolejnego raportu z ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży. Dotyczy on relacji dzieci z rodzicami i życia w domu.

„Wyniki ogólnopolskiej diagnozy jakości życia dzieci i młodzieży, którą zleciłem w czerwcu tego roku, pokazują, że wbrew mitom z polską rodziną nie dzieje się nic bardzo złego. Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach” – podkreślił Pawlak. „My jesteśmy zbyt zajęci zarabianiem, karierą i obowiązkami, a oni po prostu chcą być częściej z nami” – dodał.

Z badań wynika, że ponad 90 proc. nastolatków jest w domu szczęśliwa i czuje, że rodzice ich rozumieją. „Najmniejsze poczucie wsparcia, miłości i zrozumienia odczuwają młodzi z województwa warmińsko-mazurskiego, a największe z dolnośląskiego” – wskazuje raport. (PAP)

Autor: Iwona Pałczyńska, Olga Zakolska


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao