Sejm upamiętnił 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

We wtorek 30 marca Sejm przyjął okolicznościową uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, „doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi”.

W dokumencie przypomniano życie i działalność księdza Blachnickiego, walkę z niemiecką agresją w 1939 r., uczestnictwo w konspiracji, aresztowanie i zesłanie do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz późniejsze dzieło kapłańskie. „Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Katowicach, a w 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego momentu ks. Franciszek Blachnicki był intensywnie inwigilowany przez organy bezpieczeństwa PRL. Od 1957 r. prowadził Krucjatę Wstrzemięźliwości - program przeciwalkoholowej odnowy moralnej, oparty na formie duchowości św. ojca Maksymiliana Kolbego. Kolejnym dziełem duszpasterskim ks. Franciszka Blachnickiego było tworzenie od 1963 r. ruchu oazowego, nazwanego później Ruchem Światło-Życie” – przypomniano w uchwale.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Został pochowany w Krościenku nad Dunajcem. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót.

„W 100. rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego Sejm RP, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci” – zaakcentowano.

Źródło: sejm.gov.pl


« 1 »

reklama

reklama

reklama