Trzy dni modlitwy i dyskusji. Podsumowanie VI Kongresu Nowej Ewangelizacji

W VI Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji „Miasto – rewitalizacja”, który w dniach 9-11 września odbył się w Łodzi, wzięło udział ponad 600 uczestników (w tym ok. 150 księży). Były to trzy dni konferencji, dyskusji i warsztatów, rekolekcji i modlitwy.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywał się w Łodzi od 9 do 11 września pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”. Kongres był próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego „Evangelii gaudium” o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich. Wydarzenie zorganizowali Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, Fundacja Porta Fidei i Archidiecezja Łódzka.

Tegoroczny kongres odbywał się w trzech przestrzeniach. Pierwszego dnia księża spotkali się w łódzkim seminarium. Drugiego i trzeciego dnia wykłady i warsztaty rekolekcyjne odbywały się w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus prowadzonym przez jezuitów. A ostatni akord wybrzmiał na stadionie żużlowym „Orła” w Łodzi.

Ogólnopolskie kongresy nowej ewangelizacji składają z kilku elementów. Pierwszym są rekolekcje dla uczestników. W tym roku prowadzili je siostry i bracia z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Drugi element stanowi intelektualny namysł nad problemem, który podejmowany jest w czasie danego kongresu – w Łodzi był to szereg wykładów i paneli dyskusyjnych dotyczących refleksji na temat ewangelizacji miasta i jego mieszkańców. Trzecia część ma wymiar praktyczny – tym razem realizowana była w formie warsztatów dla ewangelizatorów, w czasie których zastanawiano się jak głosić do różnych grup ludzi – m.in. osób doświadczających bezdomności, małżeństw żyjących w związkach niesakramentalnych czy społeczności LGBT. Czwarta przestrzeń to ewangelizacja w praktyce – w Łodzi zorganizowano wydarzenie na stadionie żużlowym zatytułowane „Dekalog”. Ku doświadczeniu wolności, na które złożyło się uwielbienie, głoszenie kerygmatu, adoracja Najświętszego Sakramentu i muzyczny projekt „Decalogue” inspirowany dziesięciorgiem przykazań.

Od ubiegłego kongresu, który odbywał się w Gnieźnie, specjalny blok tematów kierowany jest do księży. Organizatorzy zwrócili uwagę, że na kongres do Łodzi przyjechało ok. 150 kapłanów, a spora ich część była po raz pierwszy.

Abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i gospodarz tegorocznego kongresu zapowiedział, że materiały z wydarzenia zostaną wydane w formie drukowanej, ale do tego momentu wszystkie konferencje, panele dyskusyjne, homilie wygłoszone na kongresie są do odsłuchania w archiwum na stronach Radia Profeto: https:// profeto.pl/kategorie/kongres-nowej-ewangelizacji.

Źródło: profeto.pl


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama