W Łodzi powstanie muzeum ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

„Dzięki muzeum historia łódzkiego obozu zostanie zachowana i przekazana następnym pokoleniom” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka, który jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego ws. utworzenia muzeum.

„Prawda o wstrząsających zbrodniach dokonanych na tysiącach polskich dzieci w czasie II wojny światowej – przetrzymywanych, zmuszanych do niewolniczej pracy, katowanych, głodzonych i w efekcie doprowadzanych do śmierci – nigdy nie powinna zostać zapomniana” – podkreślono na stronie RPD.

List intencyjny w sprawie utworzenia muzeum podpisali wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz reprezentujący – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dyrektor oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut.

„Inicjatywa powołania nowej instytucji kultury, której utworzenie i finansowanie kosztów jej działalności zadeklarował wicepremier Gliński, pozwoli połączyć systemowe działania resortu kultury, mające na celu upamiętnienie wszystkich ofiar II wojny światowej, z zaangażowaniem Rzecznika Praw Dziecka oraz pracami i dotychczasowymi wynikami badań nad historią obozu prowadzonymi przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi” – zaznaczono na stronie RPD.

Szczegółowe zasady współpracy stron mają zostać określone w porozumieniu, które zostanie zawarte po formalnym utworzeniu muzeum.

O obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi pisaliśmy także w tekstach:

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao