Wiceminister Barbara Socha: nasza polityka prorodzinna robi wrażenie za granicą

„Nasza polityka prorodzinna robi wrażenie za granicą” – mówi FNS wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki demograficznej została kilka dni temu uhonorowana nagrodą „Obrońcy w imię rodziny” przyznawaną przez Platformę dla Rodziny Katalonii.

Organizacja wyróżniła prace nad projektem Strategii Demograficznej 2040, która ma poprawić wskaźniki dzietności w Polsce. Wiceminister Barbara Socha podkreśla, że dokument przeszedł już etap konsultacji. „Kończymy prace nad tym, żeby uwagi zgłoszone w ramach konsultacji zostały uwzględnione w finalnym dokumencie (…) mam nadzieję, że jeszcze w tym roku to zostanie skierowane do Rady Ministrów i będziemy mogli oficjalnie przystąpić do realizacji Strategii” – zaznacza wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Barbara Socha podkreśla, że wyróżnienie „Obrońcy w imię rodziny” to zarówno osobisty zaszczyt i satysfakcja, jak i dowód na to, że prorodzinne działania polskiego rządu są dostrzegane za granicą. „To 6 lat polityki prorodzinnej, która była nowością w Polsce i robi wrażenie za granicą, dla nas być może to nie jest takie wyjątkowe, trochę się do tego przyzwyczailiśmy jako opinia publiczna w kraju. Te 2 dni spędzone w Barcelonie trochę odświeżyły mi spojrzenie, zauważyłam jak bardzo różnimy się od tego, co dzieje się w Hiszpanii, gdzie takie działania prorodzinne są prowadzone, ale oddolnie. Państwo jako rząd na szczeblu centralnym w tym nie uczestniczy” – mówi pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. Jak dodaje, w Hiszpanii finansowe wsparcie rodzin odbywa się poprzez współpracę stowarzyszeń z lokalnym biznesem i międzynarodowymi korporacjami (np. McDonald’s czy Carrefour) . One lokalnie wspierają organizacje dużych rodzin. „My jesteśmy o wiele dalej w tej polityce prorodzinnej. Z tego się cieszymy i to bodziec dla nas do dalszej pracy” – deklaruje Barbara Socha.

Jak podało w komunikacie MRiPS, Daniel Arasa, prezes stowarzyszenia Platforma dla Rodziny Katalonii powiedział, że nagroda jest wyrazem docenienia wkładu w organizacje różnorodnych działań wspierających rodzinę, czy promowanie wartości płynących z macierzyństwa i ojcostwa. Platforma dla Rodziny Katalonii zrzesza organizacje rodzinne, społeczne i edukacyjne w celu opieki nad rodzinami, jej obrony i promowania wartości rodzinnych. Platforma powstała w 1994 roku. Obecnie w jej ramach działa ponad 40 organizacji z Katalonii.

Dotychczasowymi laureatami nagrody „Obrońcy w imię rodziny” byli m.in. Katalin Novak, minister ds. rodziny na Węgrzech oraz Fernando Castro, pierwszy prezes The European Large Families Confederation (ELFAC), stowarzyszenia zrzeszającego duże rodziny z całej Europy.

Family News Service

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao