Zmarł biskup pomocniczy Gerard Kusz z diecezji gliwickiej

W poniedziałek 15 marca w wieku 81 lat zmarł bp Gerard Kusz, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej. Od samego początku wspierał powstanie i rozwój Opoki.

Bp Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 r. w Dziergowicach na Opolszczyźnie. Tam też ukończył Szkołę Podstawową, kontynuując edukację w liceum w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i następnie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W latach 1973-1974 pełnił funkcję prefekta w Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. W 1974 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1976 r. uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1978 obronił pracę doktorską.

W 1978 r. został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W tym samym czasie pełnił funkcje: członka Rady Naukowej Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Opolu (Filia KUL), diecezjalnego wizytatora nauki religii, cenzora książek religijnych, sekretarza Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów oraz prezesa wojewódzkiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL w Opolu. W latach 1983-1985 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie.

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej 27 czerwca 1985. Święceń biskupich 15 sierpnia 1985 roku udzielił mu kard. Józef Glemp. 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji gliwickiej, u boku jej pierwszego biskupa Jana Wieczorka. W diecezji pełni min. funkcje wikariusza generalnego, przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski należał do Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski, a także był wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w październiku 2014 r. złożył rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego. Na emeryturę przeszedł 15 listopada 2014. W kolejnych latach w dalszym ciągu pracował duszpastersko, na ile pozwalało mu na to słabnące zdrowie.

W odezwie biskupa gliwickiego Jana Kopca po śmierci bpa Kusza czytamy m.in.: „dzisiaj, w poniedziałek dnia 15 marca 2021 r., po długiej i ciężkiej chorobie, przestało bić serce Księdza Biskupa Gerarda Kusza, pierwszego w dziejach naszej Diecezji Gliwickiej biskupa pomocniczego (...). Byliśmy świadkami wielu przejawów aktywności duszpasterskiej, że przez całe życie, przy każdej okazji, biskup Gerard wprowadzał atmosferę zdolną ubogacać ludzkie umysły nadprzyrodzonymi prawdami. Dzielił się chętnie bogactwem swego ducha oraz intelektu na wiele sposobów. (...) Zawsze w takich chwilach swą moc okazywało głoszone przez biskupa Gerarda żywe i skuteczne Słowo Boże, zapadające w serca i umysły słuchających Go osób.”

W pamięci diecezjan bp Kusz pozostanie przede wszystkim jako głosiciel Słowa Bożego. Jego kazania wygłaszane przy różnych okazjach zawsze pełne były głębokich przemyśleń i trafiały do serc wiernych. Biskup Kusz wspierał także i promował wiele inicjatyw duszpasterskich, zachęcając do aktywności zarówno duchownych, jak i świeckich. Jedną z takich inicjatyw było powstanie Fundacji Opoka w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to Internet znajdował się dopiero w powijakach. Już wtedy biskup Gerard rozumiał potrzebę obecności Kościoła w mediach elektronicznych i wspierał wysiłki zmierzające do utworzenia fundacji i portalu internetowego, który służyłby tej obecności. Jako Fundacja Episkopatu Polski pragniemy niniejszym wyrazić naszą wdzięczność, a wszystkich czytelników zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego Biskupa.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama