Abp Ryś u Jana Pawła II: wygnaliśmy Boga ze świata i Kościoła

W sposób nieludzki oswoiliśmy sobie wojnę na Ukrainie. Dziś z równą uwagą śledzimy bombardowania Ukrainy i wyniki meczów na mistrzostwach świata w Katarze – mówił dziś abp Grzegorz Ryś na polskiej Mszy przy grobie Jana Pawła II.

Jak co tydzień obecni w Rzymie Polacy modlili się również za ofiary rosyjskiej agresji.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do czytań mszalnych, które zapowiadają zniszczenie Rzymu i Jerozolimy. Oba miasta mają znaczenie symboliczne. Rzym to obraz tego, co doczesne, światowe, Jerozolima symbolizuje Kościół. Oba zasłużyły na zniszczenie, bo odrzuciły Boga, a w konsekwencji również człowieka – mówi abp Ryś.

Jezus nam dzisiaj każe popatrzeć na te wszystkie miejsca w Kościele, z których wygnaliśmy Boga

    „Nie czytamy tych obrazów, żeby wspominać zaprzeszłe historie, bo nie byłoby wielkiego sensu czytać tego słowa, gdybyśmy chcieli go używać wyłącznie do interpretacji przeszłości. To słowo czyta nas. Także my dzisiaj tworzymy społeczności doczesne, państwa, całe bloki państw, lokalne społeczności, w których żyjemy, gdzie trudno jest odszukać Boga. Gdzie, kiedy się wyrzuci Boga, znika też miejsce dla człowieka i dla wszystkiego, co ludzkie. Nic nas o tym bardziej nie przekonuje, jak ta już prawie rok trwająca wojna w Ukrainie. Wczoraj kolejny straszny dzień bombardowań. Nie myślmy, że nas to nie dotyczy. Może raczej myślmy o tym, że oswoiliśmy już tę wojnę w sposób bardzo nieludzki i dzisiaj, jak otwieramy gazety czy strony internetowe, to z równą uwagą czytamy o tym, jakie są wyniki bombardowań w Ukrainie i jakie są wyniki na mundialu w Katarze. Podobnie może być ze świątynią, z Kościołem, który stawiamy, od najmniejszej wspólnoty parafialnej czy małej wspólnoty w ruchu kościelnym po nasze parafie, diecezje, po Kościół powszechny. Jezus nam dzisiaj każe popatrzeć na te wszystkie miejsca w Kościele, z których wygnaliśmy Boga, w których więcej jest nas niż Pana Boga. I są to wszystko miejsca, które są przeznaczone do zniszczenia. One zostają puste.“

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama