Bezpieczne zakupy w internecie. O czym trzeba pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustów?

Zakupy w internecie stały się naszą codziennością, ale bezpieczeństwo w sieci powinno być dla nas priorytetem – podkreśla podkomisarz Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Jak dbać o bezpieczne zakupy?

W rozmowie z tygodnikiem „Idziemy” policjantka powiedziała, na co powinniśmy zwracać uwagę, aby ustrzec się przez niebezpieczeństwem. 

„Czy robimy online zakupy, czy logujemy się do banku, czy też korzystamy z mediów społecznościowych lub platform do gier, zawsze musimy pamiętać, że weryfikacja strony internetowej jest koniecznością. Przy adresie witryny powinny być literki https i symbol zamkniętej kłódki. Jeśli to zbagatelizujemy, niestety prędzej czy później może dojść do przykrych konsekwencji, jak np. włamania na profil, utraty funduszy z konta czy też kradzieży danych osobowych” – tłumaczyła. 

Dodała, że trzeba pamiętać również o zabezpieczaniu komputera programem antywirusowym, antyszpiegowskim i korzystać tylko z legalnego systemu operacyjnego. 

„Pirackie oprogramowanie może zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zostaną zainstalowane w komputerze i śledząc nasze działania, będą przekazywały informacje niepożądanym osobom. W ten sposób można utracić dostęp do kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron. Należy pamiętać, że system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie trzeba systematycznie aktualizować. Luki w nich mogą posłużyć do włamania się do komputera”. 

Ważne jest także przestrzeganie zasad bezpiecznych płatności, nie wolno podawać nikomu numerów kart płatniczych ani kodów PIN. Nie należy też klikać w żadne rozsyłane linki. Poleciła także, żeby zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.

Podała także kilka zasad dotyczących zakupów w internecie. Po pierwsze trzeba zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i zweryfikować jego rzetelność. „Warto również sprawdzić, czy sklep podaje adres i numer telefonu, żeby można było odnaleźć sprzedającego. Kupując na aukcji internetowej, koniecznie należy przeczytać komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Przed zrobieniem zakupów przez internet sprawdźmy też, czy sprzedawca internetowy wykorzystuje do przeprowadzenia płatności znanego operatora oraz kiedy sklep został uruchomiony, czyli datę zarejestrowania domeny. Najlepiej kupować za pośrednictwem znanych serwisów zakupowych, które działają od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią klientów” – tłumaczyła. 

Jeśli padniemy ofiarą oszustwa, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na policję. Trzeba szczegółowo opisać sprawę i wszelkie posiadane informacje: adres witryny, na której dokonano zakupu, dane sprzedającego (również teleadresowe), numer rachunku bankowego, na który została dokonana wpłata, i potwierdzenie zapłaty za towar. Warto dołączyć również wydruki treści korespondencji prowadzonej ze sprzedającym oraz wydruk strony przedmiotu czy otrzymanego e-maila potwierdzającego zawarcie transakcji, gdzie widoczne będą dane sprzedającego – tłumaczy policjantka i dodaje, że „nikt w sieci nie jest anonimowy, a zidentyfikowanie osoby, która popełniła w sieci przestępstwo, jest jedynie kwestią zaangażowanych środków i czasu”.

Źródło: „Idziemy”

« 1 »

reklama

reklama

reklama