Kościół to nie skansen, a liturgia to nie muzeum pełne staroci

Kościół to nie skansen, a liturgia to nie muzeum pełne staroci. Świętujemy dziś Tajemnicę Bożego Wcielenia ‒ mówił podczas Pasterki w Bazylice MB Piekarskiej w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Po Mszy św. koadiutor archidiecezji katowickiej zainaugurował tegoroczne „Piekarskie Betlejem”.

Abp Galbas zauważył, że w dzisiejszych tekstach liturgicznych wiele jest o „widzeniu”. ‒ To jest niezwykłe i niepojęte: Bóg, w którego wierzymy, pozwala się zobaczyć ‒ tłumaczył przypominając starotestamentowy zakaz czynienia podobizny Boga. ‒ Każdy, kto by się na to odważył byłby przeklęty. A oto teraz Nowonarodzony Chrystus sam, staje się „obrazem Boga Niewidzialnego” ‒ dodał.

Hierarcha zachęcał do oglądania Boga w Chrystusie jak najczęściej i jak najwięcej. Przede wszystkim w Kościele, w liturgii, w modlitwie, w sakramentach. ‒ Twarzą w twarz można zobaczyć Chrystusa, zwłaszcza w Eucharystii ‒ zauważył.

Kaznodzieja zachęcał wiernych do bycia „światłem świata”. ‒ Ileż to jest w Ewangelii takich scen, gdzie ludzie dzięki temu, że zobaczyli Chrystusa, tego, jak On żyje i co robi, chwalili Ojca, który jest w niebie. Uzdrowieni, oczyszczeni, nakarmieni, wskrzeszeni ‒ podkreślał. ‒ A dzisiaj? Czy ludzie patrząc na moje czyny, na moje postawy, na moje zachowanie i działanie uwielbiają Ojca, który jest w niebie? Co widzą, gdy patrzą na mnie? ‒ pytał hierarcha.

Apelował o to, by być autentycznym, czyli, by słowa wypowiadane były „uwidaczniane”. ‒ Jeśli w prezentach, które znaleźliście dzisiaj pod choinką nie ma miłości, to one są jedynie zbędnymi rzeczami, nawet, jeśli kosztowały krocie. Ale jeśli była w nich miłość są bezcenne, nawet, gdy kosztowały grosik, kupione na wyprzedaży lub w promocji ‒ wskazywał abp Galbas.

Przypomniał, że to Bóg zamieszkał między nami, abyśmy my zamieszkali w Nim, abyśmy zamieszkali w Bogu, zadomowili się w Nim, byśmy Go nie traktowali jak kogoś obcego. ‒ Zadomowić się w Bogu, być z Nim, skoro On jest z nami, to zabierać Go do pracy i do szkoły, na uczelnie i do siłowni, do swoich miłości i do swoich samotności, do swoich chorób i do swoich zdrowień, do swoich upadków i do swoich wzlotów, do swoich Katowic, i do swoich dokądkolwiek, do swoich nocy i do swoich dni. Po prostu do siebie! On się wcielił, czyli wszedł w ciało, żeby być obecny. Nie traktujmy więc Go jak abstrakcję! ‒ apelował duchowny.

Nawiązując do słów św. Maksyma Wyznawcy, abp Galbas życzył obecnym, by Chrystus na nowo narodził się w nich duchowo, by w nich wzrastał, ich kształtował i kochał na różny sposób, aby i oni na różny sposób mogli kochać bliźnich. ‒ Abyśmy mogli uwidaczniać im uwidocznionego Boga dodał na koniec.

Po Mszy św. koadiutor archidiecezji katowickiej otworzył tegoroczne „Piekarskie Betlejem”. To żywa i ruchoma szopka na pobliskim Rajskim Placu przy Bazylice. Szopka będzie dostępna od 25 grudnia do 22 stycznia przyszłego roku.

asp / Piekary Śląskie

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama