Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik: dokument „Nostra aetate" zmienił na stałe relacje katolicko-żydowskie

57 lat temu, 28 października 1965 r., ogłoszono przyjętą przez Sobór Watykański II deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate". Dokument zmienił na stałe relacje katolicko-żydowskie – powiedział PAP wicedyrektor Centrum Heschela KUL ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Zwrócił uwagę, że relacje te wzmocnił św. Jan Paweł II, który jako pierwszy papież modlił się w synagodze i przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. „Podobnie postępowali kolejni papieże Benedykt XVI i Franciszek" – dodał.

„+Sobór, poprzez deklarację +Nostra aetate+, wytyczył drogę: tak – dla odkrywania na nowo żydowskich korzeni chrześcijaństwa; nie – dla wszelkich form antysemityzmu+" – tak podsumował owoce deklaracji "Nostra aetate" papież Franciszek w czasie obchodzenia jubileuszu ogłoszenia dokumentu – powiedział wicedyrektor Centrum Heschela KUL

Zwrócił uwagę, że pochodzący z Warszawy, a mieszkający w USA rabin prof. Abraham J. Heschel jeszcze na długo przed Soborem Watykańskim II budował relacje żydowsko-katolickie w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

„Wymagało to wtedy wielkiej odwagi z jego strony, aby wyjść do innych religii, w tym do katolików" – ocenił biblista.

Powiedział, że kard. Augustin Bea, który był odpowiedzialny za redakcję „Nostra aetate", „praktycznie na bieżąco konsultował kolejne wersje dokumentu z prof. Heschelem, aby następnie przedstawić je papieżowi Pawłowi VI i ojcom synodalnym". "Prof. Heschel również spotkał się z Pawłem VI" – dodał.

„Heschel był przekonany, że +żydzi i chrześcijanie są wezwani do wspólnej pracy nad ocaleniem blasku Biblii w umyśle człowieka. W naszej epoce – twierdził – antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem+" – powiedział ks. prof. Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył wicedyrektor Centrum Heschela KUL, "swoistym DNA dokumentu +Nostra aetate+ jest zaufanie katolicko-żydowskie i wierność własnej tożsamości".

„Widać to nie tylko w relacjach kard. Bea z rabinem Heschelem, którzy przygotowywali projekt dokumentu, ale także w relacjach następnych papieży i przedstawicieli Kościoła ze środowiskiem żydowskim" – powiedział.

Jako przykład wskazał papieża Jana Pawła II. „Wiele osób uważa, że nikt w historii Kościoła nie zrobił tyle co papież Polak w pogłębieniu więzi katolicko-żydowskich".

„Następni papieże – Benedykt XVI i Franciszek – są również przykładem serdecznych i głębokich relacji między naszymi religiami. Dowodzi to, że deklaracja „Nostra aetate" to nie tylko teoria, ale codzienna praktyka" – powiedział ks. prof. Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył, „w relacjach katolicko-żydowskich chodzi też o coś, o czym mówiła córka rabina Heschela, Susannah, podczas otwarcia Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II: +Oby nasz dialog stał się modlitwą+".

PAP

(nadesłane przez Family News Service)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama