Najnowsze badania: telewizja „w tle” niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka

Od lat mówi się, aby nie dawać małym dzieciom do rąk tabletów i smartfonów. Najnowsze badania mówią z kolei o tym, że telewizja puszczona „w tle” może mieć bardzo zły wpływ na rozwój dziecka. Tymczasem w wielu mieszkaniach, domach małe dzieci narażone są codziennie na kilka godzin telewizji „w tle”.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleciła, aby dzieciom poniżej drugiego roku życia nie dawać do rąk wynalazków technologii cyfrowej. Naukowcy podkreślają, że małe dzieci potrzebują kontaktu z ludźmi. Dzięki spotkaniom z różnymi osobami, mogą dobrze rozwijać umiejętności poznawcze, językowe, motoryczne i społeczno-emocjonalne. Dzieci potrzebują poznawać realny świat, a nie wirtualny. Smartfon w rękach dwulatka to bardzo zły pomysł. 

Nie tylko jednak tablety i smartfony są zagrożeniem dla maluszków. Naukowcy udowodnili, że bardzo niekorzystny wpływ na małe dzieci ma zostawianie włączonego telewizora „w tle” na kilka godzin. Apelują, aby wyłączać ekrany. Rodzice, dziadkowie powinni oglądać tylko, to co chcą zobaczyć, a potem wyłączyć sprzęt. Telewizja „w tle” bardzo źle wpływa na rozwój dziecka, szczególnie na funkcje poznawcze, na jego zabawę, zachowanie, rozwój języka i jego sen.

„W wielu domach niemowlęta, a także kilkuletnie dzieci narażone są na kilka godzin telewizji w tle dziennie. Bez niego nie wyobrażamy sobie spędzenia wolnego czasu. Telewizor włączony jest codziennie niemalże od wczesnego ranka do późnego wieczoru, bez względu na to czy ktoś siedzi przed ekranem i faktycznie ogląda jakiś program czy też nie” – dzieli się na swojej stronie Paulina Mistal, logopeda ogólny i kliniczny oraz specjalista z zakresu audiologii. 

„Obecnie telewizja często jest niejako konkurencją zarówno dla tradycyjnych zabawek, które stają się dla dziecka mniej atrakcyjne, jak i dla życia rodzinnego, co przekłada się na pogorszenie stosunków z członkami rodziny ze względu na spędzanie mniejszej ilości czasu. Dziecko, które poznaje świat poprzez nowoczesne technologie ma również mniejszą potrzebę obcowania z innymi ludźmi, ponieważ świat wirtualny wydaje się być dla niego wiele bardziej atrakcyjny” – dodaje i podkreśla, że badania, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Georgetown wykazały, że dzieci w wieku poniżej 24 miesiąca życia są narażone średnio na 5,5 godziny telewizji w tle dziennie.

„Wyniki te są niesamowicie wysokie i dane te są niepokojące, ponieważ biorąc pod uwagę fakt, że dzieci kilkuletnie oglądają bezpośrednio telewizję nawet około godziny dziennie, a dodatkowo poddane są ekspozycji pośredniej na telewizję w tle, to w rzeczywistości narażone są na więcej negatywnych oddziaływań” – podkreśla założycielka portalu panilogopedyczna.pl. 

Warto więc zadbać o to, aby w życiu było mniej ekranu, a więcej czasu dla rodziny. Więcej czasu na zabawę z dzieckiem i spacery na świeżym powietrzu.

źródło za: panilogopedyczna.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama