Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest wciąż pielęgnowana na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wciąż jest podtrzymywana i pielęgnowana. Wyraża się w modlitwie, ale też w gromadzonych pamiątkach, które ofiarowują rodziny tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. Nadpalone, poniszczone części garderoby, złoty łańcuszek z krzyżykiem ks. Jana Osińskiego i jego postrzępiona kapłańska sutanna – to niemi świadkowie tamtej tragedii.

Niezwykłą wymowę ma Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Wyryte są na nim nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”. Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu.

W tekście Epitafium wyryto m.in. takie słowa: „o pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie To myśmy Ich ochraniać mieli Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie”.

Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest wciąż pielęgnowana na Jasnej Górze   Facebook / Jasna Góra News

Fragment samolotu Tu-154M paulini umieścili w sukni Matki Bożej, będącej Wotum Narodu Polskiego. Autorem projektu i wykonawcą sukni jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska. „Umieściłem fragment tupolewa pod szatą Jezusa, bo ludzie, którzy zginęli w tej katastrofie są w Bożym miłosierdziu” – wyjaśniał artysta.

W Bastionie św. Rocha, w części nazwanej „wota smoleńskie”, są m.in. piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; mundur gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP; sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego WP; monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy.

Mundur generalski ofiarowała Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który w dniu katastrofy miał przy sobie obrazek Matki Bożej Jasnogórskiej. On też znajduje się wśród pamiątek.

Liczne pamiątki zostały zgromadzone także po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, prezydencie RP na uchodźstwie. Te wota znajdują się w Muzeum 600-lecia.

Dziś pielgrzymi z cichą modlitwą przystawali przy jasnogórskim Epitafium.

„To dla mnie bardzo bliska data, rocznica tragedii smoleńskiej. Dziś także wspominam Katyń. Chciałem prosić Matkę Bożą, aby Polacy znów się zjednoczyli pod tym wezwaniem: Bóg, Honor i Ojczyzna. I żeby odnowili też w sobie Śluby Jasnogórskie. A dzisiaj ze łzami w oczach prosiliśmy Matkę Bożą, żeby doprowadziła do tego, żeby wreszcie nastał pokój” – powiedział Tolek Jabłoński z Marek, który 34 razy pielgrzymował na Jasną Górę pieszo z Warszawy. Dziś z rodziną przyjechał na Jasną Górę.

mir / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama