Projekt DYS + KURS – czyli formacja przez dialog dla każdego

Czy czas pandemii to dobry moment na rozpoczynanie cyklu spotkań formacyjnych? Tak, szczególnie, jeśli są to spotkania online, w których uczestniczyć może każdy

Pierwsze formacyjno-dyskusyjne grupki świeckich rozpoczęły już swoje spotkania. Inicjatorzy Projektu DYS+KURS zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w nową formę ewangelizacji. 

Czym jest Projekt DYS+KURS?

To nowa forma ewangelizacji przez dialog, w małych grupkach, na platformie internetowej (Messenger, Meeting, Zoom, etc.),  do której można zaprosić dosłownie każdego.  

Co znaczy „każdego”?

Możliwość komunikacji przez internet pozwala na zaproszenie dosłownie każdego. Osoby, które są chore, nie mogą wychodzić z domu, osoby na stałe mieszkające poza granicami Polski, czy w zbyt dużej odległości od Kościoła, w którym odbywają się spotkania. Można zaprosić członków swojej rodziny, czy kolegów z pracy, wykorzystać materiały na potrzeby formacyjne już istniejącej wspólnoty, czy zaprosić niewierzących, czy też poszukujących, którzy w nigdy by nie przyszli na spotkania w kościele, czy nawet czyimś domu.

Na początku każda grupka ma ok 5-6 osób. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że członkowie poszczególnych grup zaproszą kolejne osoby. Jeśli jednak grupa będzie za duża wówczas zostanie podzielona na dwie mniejsze, które znowu będą mogły przyciągać nowe osoby. Można powiedzieć, że to taka ewangelizacja przez pączkowanie grup.

Spotkania w praktyce

W każdym roku przewidziane jest 9 spotkań. Każde spotkanie odbywa się w oparciu o fragmenty z Pisma Świętego, Encykliki Papieża Franciszka „Fratelli tutti”, oraz przygotowany przez uznawane w Kościele autorytety 20-30 minutowe podcasty. Do materiałów załączone są również trzy pytania, na które uczestnicy spotkania powinni postarać się odpowiedzieć. Spotkania będą mieć formę swobodnej rozmowy, a nie wykładu. Osoby, które nie zdążą się zapoznać z materiałem, lub są bardziej nieśmiałe, będą mogły się przysłuchiwać, jeśli jednak prowadzący grupę oceni, że niezbędne jest przeczytanie fragmentu tekstu, czy Pisma Świętego, może podjąć taką decyzję, by zaktywizować członków grupy. Niewielka liczba członków grupy ma zachęcać do większej swobody i otwartości.

Prowadzący, tematy i organizatorzy

Wśród osób, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie organizatorów jest m.in. ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś, ks. Arcybiskup Andrzej Galbas,  ks. Grzegorz Michalczyk, prof. Aleksander Bańka, Ks. Paweł Rakowski SJ i Maciej Górnicki, redaktor Opoki. Organizatorom zależało na różnorodności prelegentów, aby uczestnicy otrzymali jak najszersze spojrzenie na omawiany temat.

Tematy spotkania (a zwłaszcza podcasty) zostały przygotowane w oparciu o treść kerygmatu. Pierwszy rok skupia się na miłości Boga, kolejne na grzechu i odkupieniu, następnie na odmianie życia i przyjęciu darów Ducha Świętego, czwarty zaś - na wartości wspólnoty. Dodatkowo materiały i pytania będę uwzględniać roczny temat społeczny, do którego będzie można odwołać się niezależnie przy okazji każdego spotkania (np. migracja, relacja małżeńska, przemoc, życie zawodowe, itp.). W pierwszym roku jest to budowanie relacji w rodzinie i społeczeństwie. 

Inicjatywa objęta jest patronatem merytorycznym Archidiecezjalnego Centrum Formacji Pastoralnej w Archidiecezji Katowickiej.

Za projektem stoją trzy osoby: Katarzyna Cichos, Izabela Janowska-Jelito oraz ks. Piotr Mroczkowski.  Zespół przygotowuje treści materiałów formacyjnych, jest w stałym kontakcie z powstającymi grupami i osobami chętnymi do przyłączenia się do projektu oraz zajmuje się promocją inicjatywy. W miarę rozwoju projektu w przyszłości mogą dołączyć do niego kolejne osoby koordynujące.

Rozwój i promocja inicjatywy

Bycie w jednej z grup to niezbędne minimum i istota całej inicjatywy. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem będą organizować także sesje tematyczne, czy np. rekolekcje weekendowe. Najważniejsze jednak jest zbudowanie przestrzeni do dialogu i możliwości dzielenia się dla każdego. Dlatego zapraszanie do małej grupki zawsze będzie priorytetem Projektu DYS+KURS i a ich organizacja najważniejszym zadaniem i wyzwaniem.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.facebook.com/ProjektDyskurs

Zapisy prowadzone są przez ankietę, z którą można zapoznać się tu.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama