Papież Franciszek ustanowił środę 26 stycznia Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie. W odpowiedzi na to wezwanie i na wezwanie polskich i ukraińskich duchownych Rycerze Kolumba w Polsce podjęli specjalną akcję modlitewną „Most Jedności i Braterstwa w modlitwie”.
W ramach tej akcji 26 stycznia o godzinie 21:00 – w godzinie Apelu Jasnogórskiego – Rycerze z całej Polski wraz ze swoimi rodzinami i wszystkimi ludźmi dobrej woli zjednoczą się w modlitwie o pokojowe rozwiązanie eskalującego napięcia na granicy Rosji i Ukrainy.
„Zadaniem Rycerzy Kolumba jest wspieranie Kościoła, dlatego natychmiast przyłączamy się do apelu o modlitwę. Już kilkakrotnie decydowaliśmy o tym, aby w godzinie Apelu Jasnogórskiego niezależnie od miejsca pobytu połączyć się w modlitwie. Ta intencja jest dla nas szczególna, gdyż dotyczy również naszych Braci Rycerzy Kolumba oraz członków ich rodzin z Ukrainy, z którymi łączą nas silne więzi” – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce i zachęcił wszystkich katolików do wspólnej modlitwy.
Działanie Rycerzy jest również odpowiedzią na apele polskich i ukraińskich duchownych. Hierarchowie rzymsko- i greckokatoliccy tych krajów wystosowali niedawno Apel Katolickich Biskupów Polski i Ukrainy o Poszukiwanie Dialogu i Porozumienia w Celu Zażegnania Niebezpieczeństwa Działań Wojennych. „Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się (...) z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. (...) Wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane nie przy użyciu broni, ale na drodze porozumień” – napisali biskupi w dokumencie, wzywając katolików do modlitwy w intencji pokoju na świecie.
Również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych w Polsce, aby 26 stycznia był w polskim Kościele dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.
Do odpowiedzi na apel papieża Franciszka wezwał światowy przywódca Rycerzy Kolumba, Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly. „By wyrazić naszą solidarność z narodem ukraińskim, wzywam Braci Rycerzy na całym świecie, aby wspólnie z papieżem Franciszkiem i Kościołem powszechnym modlili się o pokój na Ukrainie (...)” – napisał.
Wyraził również wdzięczność polskim Rycerzom za ich spontaniczną deklarację solidarności z ukraińskimi Braćmi. „Dziękuję Wam, że odpowiadacie na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy”. Modlitewne zaangażowanie Rycerzy spotkało się także z życzliwą wdzięcznością ich Braci na Ukrainie, dla których jest to ważny dowód bratniej solidarności. „Jesteśmy szczególnie wdzięczni za bezwarunkowe wsparcie w czasie tego kryzysu naszym Braciom w Polsce, którzy również doświadczyli zła komunistycznej agresji” – napisał Jurij Malecki, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba na Ukrainie.
Rycerze Kolumba obchodzą w tym roku 10-lecie obecności, działalności i charytatywnego zaangażowania na Ukrainie. Systematyczny rozwój członkowski i programowy wspólnoty w tym kraju tamtejsi Rycerze zawdzięczają również wsparciu, współpracy i silnemu zaangażowaniu swoich Braci Rycerzy z Polski.
Gdy w środę polscy katolicy będą trwać w modlitwie na Apelu Jasnogórskim, Rycerze Kolumba w USA odmówią wspólnie Modlitwę św. Franciszka o Pokój oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia (ze względu na różnicę czasu będzie to godzina 15:00). Adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste nabożeństwo odbędzie się w New Haven, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny, gdzie w 1882 roku bł. ks. Michael McGivney założył wspólnotę Rycerzy. W liturgii oprócz przywódców globalnej wspólnoty Rycerzy uczestniczyć będą duchowni eparchii Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.