Spod Giewontu do Stróży – karmelitanki bose chcą wybudować nowy klasztor

W diecezji tarnowskiej ma powstać czwarta wspólnota sióstr klauzurowych. Karmelitanki bose z Zakopanego chcą wybudować nowy klasztor we wsi Stróża koło Dobrej. Zakonnice podjęły taką decyzję, bo w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru w Zakopanem planowane jest wybudowanie osiedla apartamentowców. Karmelitanki podkreślają, że to bardzo wpłynie na klauzurę, która stałaby się jedynie symboliczna, a nie rzeczywista.

„Jestem szczęśliwy, że następna wspólnota sióstr będzie nas wzbogacać duchowo” – powiedział diecezjalnemu radiu RDN, biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Siostra Joanna Paula od Matki Bożej Jasnogórskiej, przeorysza karmelu w Zakopanem zaznacza, że siostry od kilku lat szukały terenu na Podhalu. „Opatrzność Boża pokazała nam Stróże i bardzo piękny teren na wzniesieniu. Jesteśmy na etapie zakupu działek i mamy nadzieję, że to będzie miejsce gdzie powstanie klasztor i ogród” – dodaje.

W Beskidzie Wyspowym siostry planują także powstanie miejsca, gdzie będzie można przeżyć indywidualne rekolekcje.

„Planujemy budowę niedużego klasztoru z domem gościnnym i z przestrzenią dla osób, które chciałyby przyjechać do nas na czas wyciszenia i modlitwy, przebywając razem z nami w kaplicy, ale w części zewnętrznej. Chcemy stworzyć taką oazę ciszy. Widzimy, że ludzie są stęsknieni ciszy, samotności, spotkania z Bogiem na modlitwie” – podkreśla karmelitanka.

Obecnie w klasztorze jest 14 sióstr. W Zakopanem wspólnota karmelitanek bosych istnieje od 77 lat. Siostry nie opuszczają murów klasztoru, modlą się za Kościół, kapłanów i świat.

„W Stróży pragniemy szczególnie modlić się za naszą Ojczyznę, gdyż tam Józef Piłsudski szkolił Pierwszą Brygadę i stamtąd w 1914 r. wyruszyły Legiony, by wywalczyć niepodległość dla Polski” - podkreślają zakonnice.

Rozpoczęła się zbiórka funduszy, aby nowy klasztor mógł powstać.

Darowizny można wpłacać na konto budowy klasztoru i odliczyć od podstawy opodatkowania, pisząc w tytule przelewu 'Darowizna na cele kultu – klasztor w Stróży’.

BANK PEKAO S.A.

53 1240 5165 1111 0011 1039 2726

Karmelitanki Bose

Kościelna 8

34-500 Zakopane

 

eb / Tarnów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama