Betlejemskie Światło Pokoju to symbol pokoju i pojednania przekazywany od 1991 roku. Zaprezentowano właśnie hasło BŚP 2022. Brzmi ono „Światło dla Ciebie”. Autorką identyfikacji jest phm. Katarzyna Stanek.
„Już 32. raz przynosimy lampion, w którym płomień użycza nam światła i ciepła. Lampion chroni ten płomień przed wiatrem, który mógłby go z łatwością zgasić. I o ile w grudniu jest raczej zimno i potrzeba nam więcej ciepła niż nikły płomyk lampki może nam oferować, to nawet tak mały płomień, skutecznie potrafi ogrzać oraz rozjaśnić i oświetlić otoczenie” – pisze ks. Marek Kiedrowicz, Kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP na stronie prezentującej Betlejemskie Światło Pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju to symbol pokoju i pojednania przekazywany od 1991 roku. Zaprezentowano właśnie hasło BŚP 2022. Brzmi ono „Światło dla Ciebie”. Autorką identyfikacji jest phm. Katarzyna Stanek.
„Nie sposób nie dostrzec związku Betlejemskiego Światła Pokoju z Jezusem, który rodząc się w Betlejem, staje się człowiekiem i będąc Bogiem, dzieli się prawdą o tym, kim jest Bóg. Od tamtej chwili możemy poznawać Boga, patrząc na Jezusa i słuchając, co do nas mówi — w ten sposób rozpoczęła się nowa era w życiu ludzkości. Pozostaje tylko pokazać ludziom Jezusa, opowiedzieć o Nim, przekazać Jego słowa… A to okazuje się zadaniem niełatwym. I tak przez wieki prawda o Jezusie Bogu — człowieku dociera do nas. Otrzymujemy ją poprzez wiarę na różne sposoby: w sakramentach, w katechezie, w lekturze Pisma Świętego, w codziennym pacierzu… i 32. raz w Płomieniu z Betlejem. Tak, to jest Płomień dla Ciebie — Światło prawdy o Jezusie. A dzięki tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam” – podkreśla ks. Marek Kiedrowicz.
ZHP otrzyma Betlejemskie Światło Pokoju od skautów ze Słowacji. Następnie trafi ono do polskich chorągwi, hufców, kościołów, urzędów, szpitali, domów. „Weź je odważnie w swoje harcerskie ręce i podziel się nim z innymi. Tylko uważaj — łatwo jest utracić ten mały płomień. Silniejszy podmuch wiatru, rozkołysany nieuważnie lampion i… po płomyku. Zaopiekuj się zatem tym Światłem troskliwie. Bądź rozważny i ostrożny — tylko w ten sposób twoje Światło będzie mogło ciągle świecić. A jeśli w tym płomyku rozpoznajemy Jezusa, to tak samo musisz postępować ze swoją wiarą — pilnuj jej, nie zapomnij podsycać przez modlitwę, tak jak wymieniasz świeczkę, gdy się dopala. Osłaniaj od wiatru zła, który ją osłabia i może zgasić. To jest Światło dla Ciebie, a dzięki tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia” – dodaje ks. Kiedrowicz.
źródło: swiatlo.zhp.pl