Msze święte, marsze pamięci, panele dyskusyjne, nabożeństwa, koncerty, a nawet biegowa droga krzyżowa z papieskimi rozważaniami – Dolny Śląsk uczcił pamięć św. Jana Pawła II kilkudziesięcioma wydarzeniami, które zgromadziły tłumy ludzi.
W marszu pamięci, który wyruszył po Mszy św., sprawowanej przez abp. Józefa Kupnego w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety i przeszedł przez Wrocław wzięło udział ponad 8 tysięcy osób, co sprawia, że była to jedna z największych manifestacji, jakie odbyły się w stolicy Dolnego Śląska.
Ludzie przeszli ulicami miasta pod wrocławską katedrę, skandując m.in. hasła: „Nie ma większego od Jana Pawła II”, „Wrocław murem za papieżem”, czy „Tylko pod krzyżem tylko pod tym znakiem Polska jest polską Polakiem”. Modlono się na różańcu i odmawiano litanię do Jana Pawła II. W katedrze błogosławieństwa udzielił im metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Wieczorem w matce kościołów wrocławskich odbyła się dyskusja nt. „Pokolenie JP II – jacy jesteśmy i co przekazaliśmy po Janie Pawle II”, w której wzięli udział abp Józef Kupny, dr Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia oraz dr Paweł Wróblewski, były marszałek województwa dolnośląskiego oraz były przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Próbując zdefiniować pojęcie „pokolenie JPII” ab Kupny zwrócił uwagę na trudności natury socjologicznej w precyzyjnym określeniu zbiorowości, którą można zaliczyć do togo pokolenia. Dodał jednak, że można mówić w szerszym tego słowa znaczeniu o pokoleniu Jana Pawła II, myśląc wówczas o osobach, które w czasie pontyfikatu Jana Pawła II dorastały i uczestniczyły w spotkaniach z Ojcem świętym oraz głęboko przeżyły śmierć Jana Pawła II.
„Te osoby jednak mimo wszystko w sposób wybiórczy czerpią z nauczania papieża Polaka” – podkreślił ksiądz arcybiskup. Przyznał również, że pewną trudnością są zerwane więzi międzypokoleniowe, których efektem jest brak przekazu w rodzinach nie tylko treści religijnych, ale również patriotycznych czy związanych z tradycją.
„Kiedy katechizacja wróciła do szkół, rodzice poczuli się zwolnieni z przekazu treści religijnych” – zaznaczył metropolita wrocławski. Zauważył, że współczesna młodzież karmiona jest memami, krótkimi komunikatami, postami z portali społecznościowych, które budują także obraz Jana Pawła II. Abp Kupny stwierdził, że odpowiedź Kościoła na tego rodzaju deformację wizerunku papieża jest rozproszona i nieskuteczna. „Trzeba zrobić rachunek sumienia z tego jak przekazujemy dorobek św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu” – mówił duchowny.
W odpowiedzi na pytania o zarzuty stawiane papieżowi w przestrzeni medialnej oraz na postulaty otwarcia kościelnych archiwów metropolita wrocławski stwierdził, że Konferencja Episkopatu Polski zgodziła się na powołanie niezależnej komisji, która zbada kościelne dokumenty. Dodał jednak: „Nie chcę udostępniać archiwum domorosłemu dziennikarzowi, który przystępuję do kwerendy z góry założoną tezą. To muszą badać autorytety w dziedzinie historycznej”.
Po dyskusji odbył się koncert pasyjny w hołdzie Janowi Pawłowi II, a po nim uczestnicy wspólnie odśpiewali Barkę.
Także inne dolnośląskie miasta włączyły się w akcję „Dolny Śląsk z JPII”. Przez Bierutów przeszedł marsz papieski, a w Miliczu odbyła się droga krzyżowa ulicami miasta. W Trzebnicy po Eucharystii mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka. W okolicach Oleśnicy grupa kilkudziesięciu biegaczy zorganizowała biegową drogę krzyżową, rozważając papieski nauczanie i przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi stacjami, które oddalone były od siebie ok. 1 km i przebiegając tym samym 14 km.