Czy polscy biskupi stworzą ofertę duszpasterską dla osób mających pociąg do tej samej płci?

Międzynarodowy dyrektor apostolatu Courage, ks. Kyle Schnippel, zachęcał polskich biskupów do tworzenia w diecezjach grup skupiających mężczyzn i kobiety doświadczających pociągu do osób tej samej płci, którzy podjęli walkę o czystość.

Ks. Schnippel, który swoją funkcję pełni od kilku miesięcy, opowiedział polskim biskupom podczas zebrania plenarnego Episkopatu na Jasnej Górze o historii tego apostolatu i zasadach, na jakich się opiera.

Apostolat Courage został założony w 1980 roku przez amerykańskiego zakonnika o. Johna Harveya. Ojciec Harvey, teolog moralny, profesor i doradca duszpasterski, napisał wskazówki dla spowiedników dotyczące kwestii homoseksualizmu i prowadził rekolekcje dla księży i braci po ślubach wieczystych, którzy byli zobowiązani do przeżywania swoich ślubów czystości w celibacie w obliczu doświadczenia pociągu do osób tej samej płci.

W ciągu ponad 40 lat działalności, apostolat Courage dynamicznie się rozrósł i dziś ma 175 oddziałów na całym świecie. 28 listopada 2016 roku Courage International otrzymał status kanoniczny w Kościele rzymskokatolickim jako diecezjalne kleryckie publiczne stowarzyszenie wiernych, co czyni go jedynym kanonicznie zatwierdzonym apostolatem tego rodzaju.

Bliźniaczy apostolat EnCourage zapewnia z kolei opiekę duszpasterską rodzinom i przyjaciołom osób, które doświadczają pociągu do osób tej samej płci lub niezgodności płci.

„Zachęcałem biskupów do zainteresowania się działalnością naszego apostolatu oraz, w razie potrzeby, powoływania oddziałów Courage i EnCourage w swoich diecezjach” – powiedział duchowny.

W rozmowie z Opoką br. Wit Chlondowski OFM przypomniał, że grupy Courage i EnCourage od kilku lat działają już w kilku miastach w Polsce.

„W ostatnim czasie zgłasza się do nas wielu rodziców, których dzieci chcą zmieniać płeć lub doświadczają pociągu do osób tej samej płci. Problem jest dostrzegalny w szkołach i na uczelniach. Przez wiele lat w polskim Kościele żyliśmy w bańce, nie dostrzegając tego problemu lub bojąc się go. Zgłaszają się także kapłani, którzy nie wiedzą, jak takim rodzinom pomóc. Rodzice często doświadczają rozbicia, nie wiedząc, jak pogodzić kwestię wiary z szacunkiem do dziecka” – mówi br. Wit Chlondowski OFM.

Franciszkanin przypomniał także o wydanym w  1986 r. przez Kongregację Nauki Wiary liście Biskupów Kościoła katolickiego na temat duszpasterstwa osób homoseksualnych zachęcającym, by towarzyszyć osobom o orientacji homoseksulanej w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego.

„Apostolat Courage wprowadza dobre, nieagresywne praktyki zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego, przy jednoczesnym okazywaniu szacunku do tych osób” – wyjaśnia.

„Mam wrażenie, że do tej pory Kościół nie stwarzał duszpasterskiej przestrzeni osobom doświadczającym homoseksualnych skłonności. Albo się ich baliśmy, albo atakowaliśmy” – dodaje.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama