„Chrześcijańska nadzieja to nie jest łatwy optymizm”

„Chrześcijańska nadzieja nie jest łatwym optymizmem. Nie polega na tym, że będziemy wciąż powtarzać, że wszystko będzie dobrze. Prawdziwa nadzieja nie zadowala się bowiem pustymi słowami, ale wymaga naszej bliskości i zaangażowania” – przypomniał w niedzielę młodym Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z udziałem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dla których obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym. W homilii, nawiązując do słuchanej w Ewangelii zapowiedzi Jezusa o Królestwie Bożym, przyznał, że dla wielu wciąż jest ono „nie z tego świata”. Tymczasem Królestwo Boże dzieje się i wypełnia tu i teraz, w świecie, w którym żyjemy, bo właśnie tu i teraz, w tym świecie, wezwani jesteśmy do miłości, do służby, do rozpoznania Jezusa w ubogich, cierpiących, szukających swojego miejsca.

„Jezus wskazuje, że w Jego Królestwie miejsce ma ten, kto w swoim życiu służy, kto wychodzi do głodnych, spragnionych, obcych, nagich, chorych i uwięzionych, kogo życie jest służbą dla drugich” – przypomniał abp Polak dodając, że nie są to żadne fantazje i iluzje, ale konkretne uczynki miłości, z których będziemy przecież osądzeni. „Nie z uczuć – powtórzył za papieżem Franciszkiem – ale właśnie z uczynków, ze współczucia, które wyraża się w bliskości i troskliwej pomocy”.

Prymas zwrócił się też bezpośrednio do młodych, mówiąc im o wielkie sile nadziei, która wydaje się być w dzisiejszym świecie wielką nieobecną. Wojny, przemoc, zastraszanie, rozpacz, lęk, depresja. Tak wielu waszych rówieśników – mówił za papieżem Franciszkiem – czuje się zamkniętych jakby w mrocznym więzieniu.

„Jak w takich sytuacjach doświadczać radości i nadziei?” – pytał i odpowiadając tłumaczył, że chrześcijańska nadzieja nie ma nic wspólnego z tanim pocieszaniem, pustymi frazesami czy powtarzanymi tak często słowami, że wszystko będzie dobrze.

„Nadzieja wymaga naszej bliskości i naszego zaangażowania” – podkreślił. „Musi być wciąż rozpalana i podsycana, ale nie jakimiś fałszywymi iluzjami czy niespełnionymi marzeniami. Nadzieja jest podsycana – jak wskazał młodym papież – naszymi codziennymi wyborami. Królestwo Boże realizuje się bowiem tutaj, teraz, w naszej codzienności. Ono prawdziwie jest pośród nas, bo Jezus jest z nami. On jest naszą nadzieją! Dlatego domaga się od nas bardzo konkretnych wyborów w codziennym życiu. Domaga się przede wszystkim od nas stylu życia opartego na nadziei. Domaga się służby i miłości” – wskazał abp Polak, dopowiadając na koniec, że nie możemy uciekać od świata, w którym żyjemy, ale musimy ukochać ten czas, w którym Bóg umieścił nas nie bez powodu.

W czasie Mszy św. odbyło się ślubowanie sześciu nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy z rąk Prymasa otrzymali członkowskie legitymacje i odznaki. Odpowiadając „gotów” na kolejne pytania wyrazili – jak przyznał abp Polak – nie tylko otwartość i gotowość do podjęcia wszystkiego, co wiąże się z obecnością w tej młodzieżowej wspólnocie, ale także gotowość do uczenia się i kierowania w swoim życiu „logiką bliskości”.

KSM Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaczęło działać w 1991 roku i było drugim w Polsce po erygowanym wcześniej w archidiecezji krakowskiej. Z czasem, w miarę upływu lat, wraz z malejącą liczbą członków, działalność organizacji zaczęła zamierać. W 2017 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, z błogosławieństwem Prymasa Polski organizacja reaktywowała działalność. Była to oddolna inicjatywa samych młodych. Pomysł wyszedł od wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i był jednym z owoców tego spotkania.

Dziś KSM posiada w archidiecezji gnieźnieńskiej kilkanaście oddziałów i działa m.in. w Inowrocławiu, Gnieźnie, Kruszwicy, Gniewkowie, Wągrowcu, Kłecku, Mieścisku, Witkowie, Rogowie i Margoninie. Jedną z najbliższych inicjatyw dla młodych będą adwentowe rekolekcje i adwentowa noc skupienia w katedrze gnieźnieńskiej.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama