Do niedzieli m.in. w sądach i prokuraturach w kraju osoby poszkodowane naruszeniami prawa i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje. Trwa kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Jak co roku jednym ze współorganizatorów Tygodnia Pomocy jest resort sprawiedliwości. W organizację przedsięwzięcia włączają się także m.in. sądy, prokuratury, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.
Na przykład w Warszawie w sądzie okręgowym z bezpłatnych porad udzielanych przez asystentów sędziów można skorzystać do piątku 24 lutego br. w godzinach 10-14 osobiście w holu głównym lub pod numerem telefonu (22) 440 80 80. Natomiast w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga dyżury będą pełnione 22 oraz 24 lutego w godzinach 10-13, a informacji można zasięgnąć drogą elektroniczną pod specjalnie w tym celu utworzonym adresem: tydzienpomocy@warszawapraga.so.gov.pl.
Z kolei warszawska prokuratura okręgowa poinformowała, że dyżury będą pełnione w godzinach 9-15 w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a także w siedzibach wszystkich podległych prokuratur rejonowych. "Aby uzyskać informację lub poradę, należy zgłosić się w dniach roboczych w siedzibie dowolnej jednostki prokuratury, zaś w sobotę i niedzielę w siedzibie wybranej jednostki jedynie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym" - przekazano. W przypadku Prokuratury Okręgowej w Warszawie takiego zgłoszenia weekendowej porady należy dokonać do czwartku do godz. 14.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przekazała zaś, że w ramach tegorocznej akcji dyżury pełnione będą do 26 lutego w dni powszednie w godzinach 10-15, a w dni wolne od pracy w godzinach 10-13.
Także na stronach sądów i prokuratur z całego kraju zamieszczono informacje o godzinach i zasadach pełnionych tam dyżurów. Informacje o miejscach i godzinach dyżurów zamieszczono także m.in. na stronach prawniczych samorządów zawodowych - adwokackiego i radcowskiego.
W środę, 22 lutego, wsparcie telefoniczne dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie oferuje zaś Państwowa Komisja ds. pedofilii. "W godzinach 10-18 dyżur telefoniczny będą pełnili prawnik i psycholog. Telefoniczna, a więc anonimowa, rozmowa ze specjalistą może być pierwszym krokiem na drodze rozwiązywania problemów wynikających z doświadczenia tego rodzaju przemocy. Może stać się impulsem do działania na drodze prawnej lub szukania głębszej pomocy psychologicznej" - przekazała ta komisja.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa tych poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
Tydzień Pomocy organizowany jest już od wielu lat. W 2013 r. zmieniono nazwę akcji z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak wówczas tłumaczono, zmiana wynikała "z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem +ofiara+".
Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało, że niezależnie od akcji przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do ponad 300 placówek działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc - prawną i psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną, dostosowaną do ich potrzeb. Jak zaznaczyło MS wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Resort sprawiedliwości przekazał również, że do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.