Jak wyglądało ziemskie życie Matki Bożej? Sięgnij do Jej biografii

Reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń przeprowadzili dziennikarskie śledztwo dotyczące Miriam z Nazaretu. Dzięki reporterskiej pasji powstał album „Maryja. Biografia”. To pierwsza tak obszerna, dobrze udokumentowana i bogato ilustrowana opowieść o ziemskim życiu Matki Bożej.

Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń w publikacji „Maryja. Biografia” odtwarzają przebieg życia Matki Bożej, rekonstruując wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jeżdżą po Ziemi Świętej, Egipcie, Turcji, Grecji, spotykając się z historykami, biblistami i archeologami biblijnymi. Rozmawiają z naukowcami prowadzącymi wykopaliska archeologiczne w Nazarecie, badającymi autentyczność Domu Maryi w Loreto czy dokonującymi ekspertyz relikwii czczonych jako własność Matki Bożej. Rezultatem ich poszukiwań jest bogato ilustrowana biografia dotycząca najbardziej wpływowej kobiety w dziejach świata.

„Spotkania z Maryją rozpocząłem przygotowując książkę o Jasnej Górze. Potem były „Polskie Madonny” „Madonny Europy” „300 lat pielgrzymowania” „Królowa” „Sekrety Guadalupe” „Tajemnice Fatimy”. Wciąż staję przed Tajemnicą – staram się uchylić choć jej rąbka, by podzielić się z czytelnikami moimi przeżyciami i pokazać niezwykłość postaci Maryi” – tłumaczy Janusz Rosikoń.

Prezentowane przez autorów dzieje Matki Bożej nie ograniczają się jedynie do przedstawienia faktów, opartych na badaniach historyków, biblistów czy archeologów biblijnych oraz na osobistych rozmowach autorów książki z naukowcami. Zawierają również teologiczne interpretacje opisywanych wydarzeń, które przez stulecia kształtowały pobożność maryjną. Całość ilustrowana jest fotografiami Janusza Rosikonia ze wszystkich miejsc związanych z życiem Maryi w Ziemi Świętej, a także z fotografiami zrobionymi w Egipcie (w miejscach, które tradycja wiąże z pobytem Świętej Rodziny), w Efezie w Turcji oraz na wyspie Patmos w Grecji, a także w wielu miejscach kultu maryjnego na świecie.  

„Podróż po świecie śladami Miriam z Nazaretu to nie tylko reporterskie dochodzenie. To także duchowa ścieżka, na której dane mi było spotkać wielu wędrowców z różnych stron świata. Wszystkich – bez względu na kolor skóry czy narodowość – łączyło to samo przywiązanie i miłość do Maryi, która zdobyła sekretny klucz do ich serc. Któż bowiem lepiej od Niej poznał tajemnicę, jak niebo łączy się z ziemią?” - mówi z kolei Grzegorz Górny.

Można zadać sobie pytanie: skąd wiadomo, jak wyglądało życie Maryi, skoro jej imię pojawia się w Nowym Testamencie zaledwie 19 razy? Wiele opisanych w albumie historii poznajemy dzięki apokryfom m.in. „Protoewangelii Jakuba”, „Księdze Narodzin Błogosławionej Maryi i Dziecięctwa Zbawiciela” czy „Ewangelii Narodzenia Maryi”. „Najważniejszym źródłem historycznym, na którym opiera się nasza wiedza o Maryi, jest Nowy Testament. Skąpość materiałów źródłowych nie zniechęcała jednak przez całe wieki rzesz uczonych, biblistów i historyków czy archeologów do poszukiwania najmniejszych choćby śladów pozostawionych przez najsłynniejszą niewiastę w dziejach świata” - piszą autorzy.

W książce możemy przeczytać na przykład, jak mógł wyglądać dom Józefa i Maryi. Z historycznego opisu można wnioskować, że na wewnętrznej prawej framudze wisiała mezuza zawierająca cytaty z Pisma Świętego. W czasie odmawiania modlitwy Józef i 13-letni Jezus przewiązywali na ramieniu i na czole filakterie wykonane z kawałka skóry koszernego zwierzęcia. Dom Świętej Rodziny w Nazarecie składał się z dwóch części: wykutej w skale pieczary i dobudowanego do niej kamiennego budynku z płaskim dachem-tarasem. Typowe dla ówczesnej kultury mieszkanie był zarazem warsztatem pracy, stały w nim krosna do tkania i żarna do mielenia mąki. W upalne noce spano na dachu, a w dzień suszono tam owoce, a czasami spożywano posiłki.

„Książka o najpiękniejszej kobiecie świata. O Matce Słowa, które stało się Obrazem Boga. Słowa i obrazy zapraszają czytelnika do niezwykłej podróży przez ewangeliczne czasy i przestrzenie utkane ze światła i łaski” – zauważa profesor historii sztuki, bp Michał Janocha.
    
„Publikacja jest bardzo cennym wkładem w dzieło przybliżenia w sposób atrakcyjny poprzez tekst i zdjęcia Osoby Najświętszej Maryi Panny z Nazaretu. Autorzy na podstawie Pisma Świętego apokryfów nauczania i liturgii Kościoła odtwarzają życie ziemskie Maryi oraz ukazują najważniejsze formy Jej kultu” – mówi z kolei o. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv, mariolog.

« 1 »

reklama

reklama

reklama