Jasna Góra: Kaplica Św. Relikwii otwarta przez jeden dzień w roku

1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze otwarta dla pielgrzymów zostanie Kaplica Św. Relikwii – jest ona otwierana tylko na ten jeden dzień w ciągu roku – informuje Biuro Prasowe sanktuarium. Przez cały listopad przybywający do sanktuarium wierni będą mogli też nawiedzić XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej.

Wyjątkowym miejscem „obecności” świętych i błogosławionych na Jasnej Górze jest Kaplica Św. Relikwii, która dla pielgrzymów otwarta jest tylko przez jeden dzień w roku, 1 listopada. Natomiast przez cały miesiąc przybywający do Sanktuarium wierni będą mogli nawiedzić XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej – informuje Biuro Prasowe sanktuarium.

W uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze odprawiane będą Nieszpory z wypominkami, połączone z procesją. W czasie nabożeństwa odprawionego o godz. 16.15 w Bazylice przywoływani będą zmarli ojcowie i bracia paulini, konfratrzy Zakonu, a także ich bliscy oraz dobrodzieje Jasnej Góry. Przez cały listopad natomiast msza św. z wypominkami za zmarłych odprawiana jest w Bazylice, od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, a w niedzielę o 6.30.

W Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika 3 listopada obchodzone jest wspomnienie Wszystkich Zmarłych Ojców i Braci Paulinów, następnego dnia mnisi modlą się za swoich zmarłych rodziców i krewnych, a 5 listopada z kolei za przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry. 7 listopada Paulini obchodzą liturgiczne wspomnienie Wszystkich Świętych Zakonu, mimo iż nie mają praktyki wynoszenia współbraci na ołtarze.

Jak co roku przez cały listopad wierni będą mogli nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w Sanktuarium: XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tam, w wykutych w skale niszach, w 36 grobowych wnękach przez sześć wieków chowani byli tamtejsi ojcowie i bracia paulini. Na ścianie kaplicy, przed wejściem do krypt znajduje się tablica z wykazem pochowanych zakonników. Spoczywają tam m.in. przełożeni generalni Zakonu Paulinów i przeorzy. Wejście znajduje się w środkowej części Kaplicy Matki Bożej zaraz po prawej stronie od głównego przejścia.

„Otwarcie jasnogórskich krypt będzie wyjątkowym zaproszeniem dla wiernych przybywających na Jasną Górę, żeby weszli o tego historycznego miejsca i zobaczyli, jak wyglądają pochówki białych mnichów, ale również jest to zaproszenie do modlitwy za wszystkich, którzy w jasnogórskim Sanktuarium posługiwali. To im zawdzięczamy to, że możemy modlić się w tym wyjątkowym miejscu” – powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Wewnątrz Kaplicy Relikwii znajdują się relikwiarze zarówno sprzed wieków np. żyjącego w III w. św. Walentego, znanego jako patrona zakochanych oraz osób chorych psychicznie, jak i te współczesne np. bł. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i pustelnika, bł. Carlo Acutisa (1991-2006), 15-letniego Włocha, który wykorzystał internet do ewangelizacji, a także św. Jana Pawła II (1920-2005) papieża-Polaka. Szacuje się że ok. 130 świętych i błogosławionych pielgrzymowało za życia do jasnogórskiego sanktuarium.

„Relikwie są ważne, ponieważ pozwalają człowiekowi przekroczyć próg świata widzialnego i «dotknąć» świata wiecznego. Przypominają, że jedność ludzi nie kończy się w momencie śmierci tylko, że jest umacniana przez wymianę dóbr duchowych, co szczególnie dzieje się w Eucharystii, bo wtedy człowiek jednoczy się z kultem kościoła czcząc Wszystkich Świętych – tłumaczy o. Marcin Ciechanowski. Podprzeor Jasnej Góry dodaje, że Kościół szczególnie w tym miesiącu zachęca, żeby wzywać wstawiennictwa świętych i błogosławionych, „a kult relikwii może nam pomóc w ufnym powierzeniu się ich miłości”.

Na Jasnej Górze relikwie gromadzone były już od XVII w. w odrębnej kaplicy znajdującej się w bocznej nawie Bazyliki, gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy. Znajduje się ona pod kaplicą znaną obecnie jako Kaplica Serca Jezusowego.(PAP)

Autor: Maciej Świerzy

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama