Dziś w Sekretariacie KEP miało miejsce świętowanie 25 lat istnienia Fundacji Opoka. „Oby wszyscy związani z Fundacją Opoka z coraz większą odwagą i radością umieli głosić Chrystusa, by wszyscy ludzie usłyszeli o miłości, która jest sensem Dobrej Nowiny” – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka, wskazał, że przede wszystkim dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowań Bogu i patronom Fundacji: św. Andrzejowi, św. Piotrowi i św. Józefowi, a także wszystkim zaangażowanym w jej powstanie i rozwój. „W latach 90. grupa odważnych katolików zaczęła się zastanawiać, jak wykorzystać internet do służby Kościołowi, i tak zaczęła się Fundacja Opoka” – mówił.
W uroczystości udział wzięli abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a także członkowie Rady Fundacji – abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Tadeusz Wojda, bp Artur Miziński, bp Jan Piotrowski, Jacek Czech i Paweł Woliński. Nie zabrakło osób, które były związane z Fundacją na przestrzeni ćwierćwiecza, przedstawicieli partnerów biznesowych, darczyńców, dziennikarzy.
Abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Rady Fundacji, wskazał, że profesjonalne wejście Kościoła w Polsce w świat mediów poprzez Katolicką Agencję Informacyjną a potem Fundację Opoka stanowi przykład dobrego wyczucia na znaki czasu. Wskazał, że przez 25 lat istnienia Opoki dokonało się wiele dobra, a dzieło to wciąż się rozwija i rozszerza działalność.
Abp Wojciech Polak wyraził wdzięczność za wszelkie owoce działalności Fundacji i wskazał, że jest ona wspólnym dziełem całego Kościoła w Polsce.
Głos zabrał także przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który wręczył przedstawicielowi Banku Pekao SA – mecenasa Fundacji Opoka od samego początku jej istnienia – okolicznościowy dyplom za owocną współpracę.
Ks. prof. Józef Kloch, współzałożyciel i wieloletni prezes Fundacji Opoka, zaprezentował krótko historię dzieła oraz wspominał osoby z nim związane. Podkreślił, że do jego powstania i rozwoju doszło dzięki ścisłej współpracy świeckich i duchownych i podkreślił konieczność takiej współpracy. „To byli ludzie, którzy już w 1997 r. widzieli, że komunikacja cyfrowa jest drogą dla Kościoła, na którą trzeba wejść” – mówił. Wskazał, że w diecezji tarnowskiej już istniała strona internetowa, wcześniej niż watykańska. Zauważył również, że szlaki Fundacji Opoka przetarła także Katolicka Agencja Informacyjna.
„To były dziwne czasy, kiedy nawet Gazeta Wyborcza pisała pozytywnie o Kościele. Po pojawieniu się portalu na pierwszej stronie gazety było pytanie, czy w przyszłości biskupi będą na spotkania plenarne przyjeżdżać z dyskietkami zamiast teczek” – wspominał ks. Kloch. „Opoka jest tylko jedna. Opoką jest Jezus Chrystus, On jest opoką Opoki” – powiedział.
Centralny punkt świętowania stanowiła dziękczynna Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. Hierarcha podkreślił, że widać wyraźnie po 25 latach istnienia Fundacji Opoka, jak wielkie bogactwo stanowi ona dla Kościoła w Polsce. Dzięki bogatemu archiwum kościelnych dokumentów i nauczania ułatwia i przyspiesza pracę wielu osób. W wirtualnej bibliotece Opoki przez 25 lat zostało zgromadzone ponad 80 tys. artykułów i dokumentów.
Abp Gądecki, nawiązując do odczytanej w liturgii słowa Ewangelii wskazał, że wezwanie, by gromadzić skarby w niebie stanowi przypomnienie o hierarchii wartości. „Dóbr tego świata nie można przedkładać nad Boga” – mówił dodając, że człowiek, którego serce pochłonęła żądza posiadania, nie będzie w stanie miłować Stwórcy. „Jedynym bogactwem, które nigdy nie będzie utracone przez człowieka, jest miłość” – podkreślił kaznodzieja.
„Chociaż dzisiejszy świat środków społecznego przekazu może się wydawać nie do pogodzenia z chrześcijańskim orędziem, stwarza możliwości głoszenia Chrystusa ponad wszelkimi granicami” – mówił abp Gądecki zaznaczając, że kościelna praktyka przekazu powinna wytyczać najwyższe standardy.
Podziękował w imieniu KEP wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Fundacji Opoka oraz przyczyniali i przyczyniają się do jej rozwoju. „Oby wszyscy związani z Fundacją Opoka z coraz większą odwagą i radością umieli głosić Chrystusa, by wszyscy ludzie usłyszeli o miłości, która jest sensem Dobrej Nowiny” – zakończył abp Gądecki.