Mieszanka grzeszności i świętości. Od jutra otwarcie wystawy „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni"

Twórczość Jerzego Nowosielskiego zestawiona z pracami innych polskich artystów XX w. będzie dostępna dla publiczności na wystawie „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” od 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

„To dzieła ważne i piękne. 2023 jest rokiem Jerzego Nowosielskiego i z tej okazji wiele wystaw zostało poświęconych temu wybitnemu malarzowi, rysownikowi, filozofowi” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

„Dlatego tu w Zamku nie zorganizowaliśmy wystawy monograficznej, bo temat został już przyswojony i rozpoznany, ale prezentujemy autorski wybór prac malarza na tle i w dialogu z dziełami najciekawszych współczesnych malarzy polskich, tworzących w tym samym czasie co Nowosielski. To zestawienie czyni tę ekspozycję nie tylko ciekawą i inspirującą, ale również bogatą w przeżycia” – dodał.

Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” jest podzielona na cztery kręgi tematyczne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja.

„W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Jerzego Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe, stanowią rodzaj klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych wybitnych twórców podejmujących podobne wątki” – wyjaśniła Monika Przypkowska, która wraz z Pawłem Witkowskim z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu sprawuje pieczę kuratorską nad wystawą.

Wśród towarzyszących Nowosielskiemu artystów pojawiają się m.in.: Maria Anto, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Kazimierz Mikulski, Teresa Pągowska i Jan Tarasin. „Powstały z zestawienia prac na wystawie, swoisty dialog twórców między sobą, a jednocześnie również z publicznością, czyni tę wystawę wyjątkową” – podkreśliła kuratorka.

W części wystawy pt. „Wyzwolone ciało”, do której wprowadza cytat z wypowiedzi Jerzego Nowosielskiego - „Jak każdy człowiek z krwi i kości podlegam fascynacjom Erosa. Jest w tym zarazem grzeszność i świętość” pokazano, obok aktów jego autorstwa, obraz Kazimierza Mikulskiego „Tej nocy świeciły dwa księżyce”.

Wystawa powstała we współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, rozpoczynający się wykładem dr Krystyny Czerni „Malarz ikon jako ikona. Jerzy Nowosielski - bohater i ofiara popkultury”.

Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” będzie czynna w Zamku Królewskim w Warszawie od 5 grudnia do 3 marca 2024 r.

Anna Bernat

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama