Mateusz Środoń włączył się w „Namalować katolicyzm od nowa". Czy wokół projektu zaczną „pączkować” kolejne inicjatywy?

Znany malarz ikon wspiera projekt „Namalować katolicyzm od nowa", którego misją jest ożywienie sztuki sakralnej. „Uważam, że ten pomysł, który był pierwotnie skierowany do artystów plastyków zajmujących się malowaniem obrazów, mógłby przekształcić się w ruch, który angażuje bardzo różne poziomy kultury" – opowiada w rozmowie dla „Teologii Politycznej".

Mateusz Środoń jest znanym malarzem ikon oraz współorganizatorem Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze dominikanów na Służewie (Warszawa). Aktualnie maluje kaplicę w warszawskim seminarium metropolitalnym przy Krakowskim Przedmieściu. W tym roku zorganizowany przez niego plener malarski pt. „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim” nawiązywał do projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.

W rozmowie z Anną Wojtas zaznaczył: „Moim marzeniem byłoby, żeby wokół projektu Teologii Politycznej i Fundacji Świętego Mikołaja zaczęły pączkować kolejne inicjatywy na rzecz odnowy sztuki sakralnej, by tą myślą zarażały się kolejne środowiska artystyczne czy po prostu chrześcijańsko zaangażowane. Projekt Teologii Politycznej jest jasno zdefiniowany, oparty o grono zaangażowanych artystów, ale wokół tego jądra – pierwotnego zamysłu może powstawać konstelacja działań na różnych poziomach, od muzeów narodowych po inicjatywy przy parafialnym kościele”.

„Namalować katolicyzm od nowa” to dalekosiężny projekt odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej. Pierwszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach projektu było namalowanie obrazów Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny. Wystawa, na której przedstawione zostały obrazy znakomitych polskich artystów (Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Ignacego i Wincentego Czwartosów, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, ojca Jacka Hajnosa, Krzysztofa Klimka oraz Artura Wąsowskiego), odbyła się nie tylko w Krakowie i Warszawie. 19 kwietnia 2022 r. dotarła również do Rzymu.

Podczas zagranicznego wernisażu, Dariusz Karłowicz, założyciel środowiska Teologii Politycznej oraz pomysłodawca projektu zaznaczył: „Obrazy Bożego Miłosierdzia to nie koniec projektu «Malowania katolicyzmu od nowa». Ta wystawa jest częścią większej całości: namalowanie obrazu Bożego Miłosierdzia to tylko pierwszy krok. W ciągu następnych dwudziestu lat chcemy pracować nad dwudziestoma tajemnicami Różańca Świętego. Mam nadzieję, że za rok o tej porze będę mógł pokazać efekt pracy nad pierwszą tajemnicą radosną – Zwiastowaniem”.

Mateusz Środoń podkreślił, że cykl tematów jest bardzo wartościowy, a rozłożenie w czasie całego projektu to cenne przedsięwzięcie oraz wyzwanie. Zaproponował również, że „tegoroczny temat – tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, można by potraktować jako szerszą propozycję pracy duchowej – nie tylko dla artystów, aby przez rok pracowali nad ikoną Zwiastowania – ale dla Kościoła, aby przez rok przygotowywał się do świętowania uroczystości Zwiastowania, zgłębiał Tajemnicę Wcielenia”. Dodał również, że takie zaangażowanie na wielu płaszczyznach mogłoby być źródłem „współpracy i formacji – artystów, katolików świeckich i duchownych”.

Źródło: „Teologia Polityczna"

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama