Zaangażowanych ojców jak na lekarstwo? Inicjatywa Tato.Net przekonuje, że jest rozwiązanie tego problemu

Podobno jedynie 3 procent dorosłych osób w trudnych chwilach zwraca się o pomoc do ojca. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że statystyczny ojciec poświęca dziecku zaledwie kilka minut dziennie.

Z ojcostwem jest jak z bankiem – przekonuje amerykański psycholog i filozof Ken Canfiled w książce „7 sekretów efektywnych ojców”.

„Kiedy idziesz do banku, aby mu powierzyć pieniądze i założyć konto, angażujesz swoje oszczędności, aby przynosiły ci pewien zysk. Podobnie jest z dziećmi: aby coś uzyskać jako ojciec, musisz dokonywać regularnych «wpłat na konto»” – pisze Canfield.

„Co takiego wpłacamy? Nasz czas, energię oraz inne zasoby. Twoje zaangażowanie, jako ojca, mierzy się ilością czasu i energii, jakie poświęcasz dzieciom, a także poziomem i liczbą innych środków, które jesteś gotowy zainwestować w ojcostwo…” – wyjaśnia.

Już dawno udowodniono, że synowie wychowujący się bez zaangażowania ojca częściej trafiają do różnego rodzaju grup przestępczych, córki natomiast znacznie wcześniej rozpoczynają współżycie seksualne i częściej jako nastolatki zachodzą w ciążę.

Choć jeszcze nie jest idealnie, to współcześni ojcowie w Polsce coraz częściej zdają sobie sprawę, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. Swoje ojcostwo starają się więc udoskonalać. Pomaga im w tym już od blisko 20 lat ogólnopolska inicjatywa Tato.Net. 

„Niewielu rodzi się superojcem lub ojcem od razu niedomagającym, a ojcostwa można się nauczyć” – przekonuje dr Dariusz Cupiał, twórca Inicjatywy Tato.Net. „W rodzicielstwie zawsze możemy się podciągnąć, zainspirować. Chodzi o to, by nasze dzieci były szczęśliwe i rodzina funkcjonowała prawidłowo”.

Inicjatywa Tato.Net już po raz 15. zaprasza wszystkich ojców na największe w Europie wydarzenie skierowane specjalnie do nich. To Międzynarodowe Forum Tato.Net., którego tematem przewodnim w tym roku będzie hasło „Siła & Czułość. Ojcowskie lekarstwo na czas chaosu”. 

Podczas każdego forum zaproszeni eksperci oraz sami uczestnicy dostarczają sobie inspiracji i narzędzi do bycia lepszym ojcem, ojczymem, dziadkiem czy opiekunem.

„Nie ma tu miejsca na moralizowanie, ocenianie, doradzanie. Jest natomiast możliwość nawiązania ojcowskich kontaktów oraz spora dawka wiedzy o faktach, barierach i rozwiązaniach  każdy sam decyduje, z czego chciałby skorzystać, by stawać się ojcem silnym, a jednocześnie czułym” – mówi Dariusz Cupiał. 

Tym razem forum odbędzie się w Katowicach 28 października. W trakcie paneli dyskusyjnych, warsztatów i rozmów kuluarowych uczestnicy będą rozmawiać m.in. o tym, jak stawać się mocniejszym oparciem dla dzieci, jak wzmacniać w nich potrzebne kompetencje i napełniać je siłą oraz nadzieją i jak stawać się mądrym przewodnikiem i towarzyszem w świecie, który nie przestaje się zmieniać, ale w którym dzieci mogą zawsze liczyć na swoich ojców.

„Nasze dzieci doświadczają hejtu, przemocy i presji, zarówno w rzeczywistości, jak i online. Media podsycają obawy związane z pandemią, wojną i zmianami klimatu, wzbudzając w nich ciągły lęk. To wywołuje poważne skutki zdrowotne oraz sprawia, że dzieci nie czują się bezpiecznie. Jako ojcowie chcemy się z tym mierzyć i dawać naszym dzieciom to, czego dziś najbardziej potrzebują: czułość i siłę!” – zauważa Dariusz Cupiał.

Forum Tato.Net odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 10.00, a na uczestników czeka sześć inspirujących wystąpień, panele dyskusyjne i wybrane 2 z 20 dostępnych warsztatów.

Uczestnicy mogą wziąć udział w wydarzeniu stacjonarnie lub zdalnie po wcześniejszej rejestracji na stronie: Tato.Net

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama