Polska: masowe zatrzymania podejrzanych o rozpowszechnianie treści pedofilskich

Policjanci przeprowadzili operację o kryptonimie „Carlos". Zatrzymano łącznie 64 osoby podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości po raz kolejny uderzyli w przestępczość o podłożu pedofilskim. Efekty operacji o kryptonimie „Carlos" to 64 zatrzymane osoby, w tym 33 tymczasowo aresztowane, 106 przeszukań i prawie 1,2 tys. zabezpieczonych urządzeń z prawie 350 tys. plików z nielegalnymi treściami.

Jak poinformował zespół prasowy CBZC, operacja o kryptonimie „Carlos" była prowadzona od 22 do 30 października na terenie całego kraju. W tym czasie ponad 400 funkcjonariuszy CBZC zatrzymało łącznie 64 osoby podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Zatrzymani są w wieku od 21 do 73 lat. Wśród nich było sześć kobiet.

„W wyniku przeprowadzonych 106 przeszukań zabezpieczono łącznie 1162 komputery, telefony komórkowe i inne elektroniczne nośniki danych zawierające blisko 350 tys. materiałów foto-wideo przedstawiających treści pedofilskie, na części zabezpieczonego materiału ofiarami były dzieci w wieku niemowlęcym" – poinformował zespół prasowy CBZC.

Przeprowadzeniem operacji o kryptonimie „Carlos" od kilkunastu tygodni zajmowała się specjalna grupa policjantów posiadających - jak podaje CBZC - doświadczenie w ściganiu sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci.


Sprawdź również: Pedopornografia to miliony zdjęć i filmów. Prywatność ważniejsza niż dzieci?
 

„Były to prowadzone na szeroką skalę działania analityczne i operacyjne zmierzające do zidentyfikowania sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Działania na poziomie procesowym były ściśle koordynowane z Departamentem do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami w całym kraju. Policjanci współpracowali także z Europolem oraz amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC)" – poinformowało CBZC.

Co grozi przestępcom?

Jak przekazało Biuro, zatrzymani usłyszeli zarzuty karne dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Wobec 33 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o tymczasowych aresztach. W wyniku operacji udało się m.in. ustalić i zatrzymać mężczyznę, który będąc fotografem zajmował się produkcją zdjęć i filmów z udziałem małoletnich.

„W wyniku pracy funkcjonariuszy zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie zarzutów zgwałcenia oraz seksualnego wykorzystania trzech osób, w tym dwóch małoletnich. Mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Obecnie prowadzone są czynności w kierunku ustalenia innych pokrzywdzonych kobiet" – podało CBZC.

Wśród zatrzymanych jest także dwóch mężczyzn, którzy oprócz posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim, wytwarzali takie materiały wykorzystując zależności rodzinne z pokrzywdzonymi.

„Ich ofiarami były dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zatrzymani mężczyźni nie byli dotychczas notowani za podobne czyny" – poinformowało CBZC.

Operacja pod kryptonimem „Carlos" jest już trzecią operacją CBZC wymierzoną w przestępczość o podłożu seksualnym. Do tej pory zatrzymano 157 osób, z czego 63 zostały tymczasowo aresztowane, a w wyniku przeprowadzonych 275 przeszukań zabezpieczono ponad pół miliona plików z nielegalnymi treściami.

autor: Marcin Chomiuk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama