Polski lekarz odkrył przyczynę udaru mózgu. Czy to przełom w medycynie?

Wszystko wskazuje na to, że tak, bo najmłodszy w Polsce, 30-letni profesor Mateusz Hołda, jest doceniany na całym świecie.

Prof. Mateusz Hołda tytuł profesora nauk medycznych otrzymał w zeszłym roku. Nie miał jeszcze ukończonych 30 lat.

„Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek…” – pisał na swoim profilu na FB.

Doktorat, jako pierwszy naukowiec w historii kraju, zrobił jeszcze w trakcie studiów. Jego specjalizacją jest kardiomorfologia. Już w wieku 21 lat Mateusz Holda był współzałożycielem grupy badawczej na Uniwersytecie Jagiellońskim, która skupiała się na zrozumieniu architektury ludzkiego serca. Za te m.in. działania docenił go amerykański Forbes, umieszczając na liście osób, wyrastających na liderów swoich branż. Sam o sobie mówi, że jest kartografem ludzkiego serca.

Zdaniem prof. Hołdy przyczyna niedokrwiennego udaru mózgu, związana ma być bezpośrednio z budową serca. Naukowiec odkrył to razem ze swoim zespołem Heart Embryology and Anatomy Research Team.

W swoich badaniach prof. Hołda opisał przegrodę międzyprzedsionkową serca, zwracają uwagę na jedną z jej ważniejszych części, czyli zachyłek inaczej zwany „kieszonką”. „Opisaliśmy morfologię, funkcje i znaczenie kliniczne zachyłka w tej przegrodzie i jednoznacznie wskazaliśmy, że występowanie tej kieszonki w sercu może powodować udar niedokrwienny mózgu” – powiedział w rozmowie z TVN24 prof. Hołda.

Prof. Hołda ma na swoim koncie wiele naukowych publikacji. Został również zwycięzcą jubileuszowej edycji konkursu Supertalenty w Medycynie 2023. W 2019 r. uzyskał tytuł Young Influencer od The Year 2019 w plebiscycie Emerging Europe Awards Winners, organizowanym przez brytyjski think-tank Emerging Europe.

Najmłodszy polski profesor oprócz badań naukowych cały czas zajmuje się przyjmowaniem pacjentów.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama