Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zawieszony w obowiązkach służbowych

Zawieszenie w wykonywaniu obowiązków służbowych zastosowała prokuratura wobec prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego – poinformowało we wtorek biuro prasowe Prokuratury Krajowej. Zaskarżenie decyzji zapowiedziała adwokat Jarosława Górczyńskiego, który zgodził się na podawanie nazwiska.

Prezydent Ostrowca 16 marca usłyszał pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tys. zł. Prokuratura domagała się tymczasowego aresztowania podejrzanego, jednak sąd się na to nie zgodził.

"Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach z uwagi na bezpośredni związek zarzutów korupcyjnych z pełnioną przez podejrzanego funkcją Prezydenta Miasta, zastosował wobec Jarosława G. środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Ponadto prokurator zastosował wobec Jarosława G. poręczanie majątkowe w wysokości 200 tysięcy złotych, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz dozór Policji" – poinformowała we wtorek PAP biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Zaskarżenie tej decyzji zapowiedziała adwokat prezydenta Ostrowca Św. Beata Woch. "Doręczone w dniu 28 marca postanowienie w zakresie stosowania środków zapobiegawczych w tym w szczególności zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie zaskarżone w trybie procesowym i poddane weryfikacji niezawisłego sądu, podobnie jak miało to miejsce w przypadku bezzasadnego wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, którego tenże sąd nie uwzględnił" – przekazała we wtorek adwokat.

Sekretarz urzędu miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Anna Niedbała poinformowała PAP, że związku z zawieszeniem w czynnościach służbowych Jarosława Górczyńskiego, jego zadania i kompetencje przejmuje pierwszy zastępca Artur Łakomiec.

Dwa tygodnie temu funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Zatrzymanie było związane w ramach "śledztwa dotyczącego przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej".

16 marca Górczyński usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej pięć zarzutów przyjęcia w sumie 40 tys. zł w łapówkach w związku z pełnieniem funkcji prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Za zarzucane mu czyny grozi do 8 lat więzienia.

To kolejne postępowanie toczące się ws. prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w ostatnich latach. W 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej zarzucała Jarosławowi G. przekroczenie uprawnienia przy procedurach dotyczących przetargów śmieciowych z 2016 r. poprzez "uniemożliwienie złożenia prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi". W 2020 roku do sądu trafił akt oskarżenia. W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnie uniewinnił samorządowca, a pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez prokuraturę.

Górczyński jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011). (PAP)

 

Autorzy: Wiktor Dziarmaga, Janusz Majewski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao