Prezydent podpisał nowelizację o 800 plus. „Największym oparciem dla rozwoju w przyszłości jest rodzina”

Polska potrzebuje rozwoju społecznego i demograficznego. Rodzina jest największym oparciem – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po uroczystym podpisaniu nowelizacji, podnoszącej od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus do 800 zł.

„Potrzebujemy bardzo rozwoju Rzeczypospolitej, potrzebujemy rozwoju społecznego, potrzebujemy rozwoju demograficznego. Największym oparciem dla rozwoju w przyszłości jest rodzina” – stwierdził w Tarczynie (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Wskazał, że program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje od kwietnia 2016 r. i akcentował, że jego obóz polityczny wie, iż „rodzina wymaga szczególnego pietyzmu, szczególnego wsparcia ze strony państwa i na to wsparcie zasługuje”.

Środki przeznaczane na wsparcie to, jak mówił, wydatki, które nazywa inwestycyjnymi. „To jest inwestycja. To są być może najlepiej zainwestowane w ogóle pieniądze. Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, w społeczeństwo, w rodzinę, w dzieci” – powiedział prezydent.

Dodał, że zwiększenie świadczenia z kwoty 500 zł do 800 zł to „realne zwiększenie świadczenia, a nie tylko wyrównanie strat, które wywołała inflacja”. „To realne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci” – ocenił.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w czasie uroczystości w Tarczynie, że nie zabraknie pieniędzy na 800 plus.

Szef rządu mówił, że Polacy staną niebawem przed wyborem, czy chcą Polski, w której inwestuje się w dzieci, czy takiej, w której trzeba się martwić, jak związać koniec z końcem i zastanawiać, czy dziecko jest bezpieczne i syte.

Premier podkreślał, że zmiana wysokości świadczenia to „zabezpieczeniem polskich rodzin przed kłopotami, które są wokół”.

„Platforma Obywatelska to, można rzec, grupa rekonstrukcyjna lat balcerowiczowskiej transformacji” – ocenił szef rządu. „To jest grupa rekonstrukcyjna lat balcerowiczowskiej transformacji, która bardzo szybko przypomni – gdyby nie daj Panie Boże, wróciła do władzy – czym jest bieda, czym jest bezrobocie, czym jest brak bezpieczeństwa, brak perspektyw” – mówił.

„Chcemy, aby Polacy żyli tak, jak się żyje na Zachodzie, ale bez tych problemów, które na Zachodzie są. (Donald) Tusk chce sam osobiście żyć tak, jak na Zachodzie się żyje, już tam raz wyjechał, uciekł, dla dobrej posady rzucił pracę w Polsce, ale chce ściągnąć nam na głowę te wszystkie problemy, które oni mają na Zachodzie. Do tego nie możemy dopuścić” – kontynuował premier.

Przekonywał, że „wyśmiewane przez PO pikniki 800+, wyśmiewane programy społeczne, pokazują fundamentalną różnicę, jaka jest między rządzącymi, a główną partią opozycyjną, która jest z gruntu partią liberalną”.

„Oni się tego nie wstydzą. Są partią darwinistyczną, partią prawa pięści, dzikiego Zachodu. My jesteśmy partią, która ma zapewnić równy start, sprawiedliwy start dla wszystkich” – podkreślał premier.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama