Radom: tłumy miłośników lotnictwa na Air Show

Tłumy miłośników lotnictwa podziwiają podniebne wyczyny polskich i zagranicznych pilotów na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych „Air Show”, które w sobotę rozpoczęły się w Radomiu.

Podczas dwudniowej imprezy zaprezentuje się ponad 50 maszyn w powietrzu i na ziemi oraz przeszło 70 jednostek sprzętu lądowego. Radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza w tej części Europy. W ciągu dwudniowych pokazów organizatorzy spodziewają się około 180 tys. widzów. Wszystkie bilety na sobotę zostały już sprzedane, głównie przez internet.

Na lotnisku od rana panuje piknikowa atmosfera. Jest słonecznie, upalnie i głośno. Cały czas słychać huk silników przelatujących maszyn. Miłośnicy lotnictwa całymi rodzinami zwiedzają wystawę statyczną lub – siedząc na trawie – odpoczywają i obserwują podniebne pokazy. Atrakcją dla widzów jest m.in. najnowszy nabytek Sił Powietrznych samolot FA-50 z białą-czerwoną szachownicą. Koreańskie maszyny wkrótce zastąpią stare MIG-29 produkcji sowieckiej.

Entuzjaści lotnictwa wojskowego z zainteresowaniem oglądają min. czeskiego JAS-39 Gripen, fińskiego F/A-18 Hornet, francuskiego Rafale, brytyjskiego Typhoona. Prawdziwą gratką dla widzów jest też powietrzna cysterna KC-135 z Gwardii Narodowej stanu Illinois USA.

Dla miłośników militariów przygotowana została także wystawa sprzętu i uzbrojenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych – od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną; a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe i wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce. Są to m.in. pierwsze bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2, helikoptery AW-101, S-70i. Oglądać można też nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnim czasie dla Wojska Polskiego - między innymi: K2 Czarna Pantera, M1A1 Abrams, K9 Thunder, systemy – HIMARS, PATRIOT, PILICA oraz nowy BWP Borsuk i BAOBAB-K.

W programie imprezy znajdują się m.in. bardzo lubiane przez publiczność pokazy polskich grup akrobacyjnych Żelazny, Orlik i Cellfast Flying Team, a także gości ze Szwajcarii - Patrouille Suisse z samolotami Northrop F-5E Tiger II.

Wielu uczestników Air Show czeka też na tegoroczną nowość - pokazy nocne z efektami pirotechnicznymi, które mają potrwać do godz. 21. Międzynarodowe pokazy Air Show w Radomiu organizowane są zwykle co dwa lata. Ostatni raz impreza odbyła się w 2018 r. i wówczas wzięło w niej udział ponad 160 tys. widzów. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom. Tegoroczne, siedemnaste już wydarzenie, poświęcone jest obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama