„ŚDM to była wielka, praktyczna katecheza o Kościele”

„Światowe Dni Młodzieży pokazały na nowo piękny, młody Kościół, za którym wszyscy tęsknimy. To wydarzenie stało się iskrą naprowadzającą na kolejną ich obecność w doświadczeniu Kościoła powszechnego” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Obecny na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podzielił się trudnościami podczas przygotowań do 38. Światowych Dni Młodzieży.

„Przez pandemię ŚDM zostały opóźnione o 4,5 roku pracy duszpasterskiej, co oznacza, że całe jedno pokolenie młodzieży szkół ponadpodstawowych zostało pozbawione możliwości uczestniczenia w światowym spotkaniu młodych” – powiedział biskup. I wyjaśnił, że z tego względu organizatorzy ŚDM musieli włożyć wiele wysiłku, by na nowo wytłumaczyć młodym, czym jest to wydarzenie i zachęcić, by wzięli w nim udział. „Według początkowych szacunków w ŚDM miało wziąć udział 4,5 tys. młodych, ale okazało się, że liczba ta została zwielokrotniona, co pokazuje, że praca wykonana w parafiach i diecezjach przyniosła zamierzony efekt i dziś możemy mówić, że ŚDM w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, za którym wszyscy tęsknimy” – powiedział biskup.  

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podkreślił, że najważniejszy po powrocie z ŚDM jest feedback otrzymany bezpośrednio od młodych. „Wracając samolotem do Warszawy, siedzący obok mnie młodzi, powiedzieli, że już szykują się na Jubileusz Młodych w Rzymie i 41. ŚDM w Seulu. To pokazuje, że to wydarzenie rzeczywiście jakoś zafunkcjonowało w ich życiu i stało się iskrą naprowadzającą na ich obecność doświadczeniu Kościoła” – zaznaczył.

Bp Suchodolski zauważył, że „nad tym wszystkim czuwał Duch Święty, bo nad Kościołem czuwa Duch Święty. „To, co przeżyliśmy w Lizbonie, to była najpiękniejsza katecheza o Kościele, katecheza w praktyce, w ramach Roku Duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem Wierzę w Kościół Chrystusowy” – powiedział biskup. „To była katecheza w praktyce, kiedy młodzi zobaczyli papieża Franciszka, 700 biskupów, ponad 10000 kapłanów obecnych jako osoby towarzyszące wszystkim grupom. Zobaczyli także wielką rzeszę 1,5 milionową młodych z całego świata. To była wielka, praktyczna katecheza o Kościele” – powiedział.

Podkreślił, że istotą ŚDM jest budowanie relacji do Jezusa Chrystusa. „Dlatego najważniejsze w Światowych Dniach Młodzieży to było doprowadzenie młodzieży do Jezusa na codziennej Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu i uczestnictwo w katechezach głoszonych w prawie 30 językach świata” – powiedział. „W ciągu zaledwie kilku dni z sakramentu pokuty skorzystało 40000 osób, w miejscach katechez osób spowiadających się było dużo, dużo więcej” – dodał.  

Biskup podkreślił, że ŚDM nie dają gotowej odpowiedzi na to, jak ma wyglądać Kościół młodych. „To raczej zasiane ziarno, entuzjazm, odnowienie wiary i relacji między młodymi i duchownymi, która polega na skróceniu dystansu i uczeniu się wzajemnego zaufania” – powiedział bp Suchodolski. „Ważnym krokiem jest, żeby to doświadczenie i marzenie o takim Kościele, które się zrodziło przenieść na grunt lokalny” – podkreślił.

Na konferencji ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor biura organizacyjnego ŚDM opowiedział o projekcie „Polska Lizbona”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem: wzięło w nim udział ok 45 tys. młodych ludzi. Na dużej scenie lizbońskiego stadionu 1 maja odbywały się koncerty, wydarzenia religijne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. „Ruszyliśmy 31 lipca pierwszym koncertem w stylu rap i hip-hop, na który przybyło bardzo dużo młodych. Potem każdego dnia mieliśmy wypełnioną scenę różnymi wydarzeniami. W sumie odbyło się 9 koncertów oraz 5 spotkań z ciekawymi gośćmi m.in: Piotrem Kowalczykiem (znanym pod pseudonimem artystycznym TAU), Rafałem Porzezińskim, Magdaleną Beredą, znanymi księżmi yotuberami: ks. Picurem, ks. Jarosiewiczem, ks. Główczyńskim oraz kard. Grzegorzem Rysiem” – mówił ks. Tomasz Koprianiuk.

Ponadto na stadionie funkcjonowało również studio TV ŚDM, które na bieżąco relacjonowało wydarzenia z Lizbony. Dostępna była również strefa wystawiennicza: w potężnym namiocie można było zwiedzać różne ekspozycje, m.in: „10 kroków duchowej historii Polski”, „Pomoc Ukrainie”,  „Męczeństwo Rodziny Ulmów” czy „Polska architektura okiem Portugalczyka”. Na scenie odbywały się również katechezy dla grup latynoamerykańskich oraz dwa bardzo ważne wydarzenia: środowa Eucharystia dla Polaków oraz sobotnia Eucharystia dla grup zmierzających na wieńczące ŚDM w Lizbonie spotkanie z papieżem.

Ks. Andrzej Sochal, doradca ds. relacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM z instytucjami wspierającymi ŚDM, powiedział, że ŚDM wsparło prawie 40 różnych podmiotów w formie celowych dotacji na konkretne projekty, darowizn z fundacji spółek Skarbu Państwa, umów sponsorsko-partnerskich, umów wynajmu oraz wkładów w naturze.

Magdalena Sierka, rzecznik prasowy Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, przyznała, że tak duża liczba młodych, które wzięły udział w ŚDM, wynikała m.in. z działań promocyjnych, które zostały podjęte we wrześniu ubiegłego roku. „Relacjonowaliśmy przygotowania różnych grup w diecezjach. Podjęliśmy szereg działań informujących o tym, co będzie się działo w Polskiej Lizbonie” – zaznaczyła. Magdalena Sierka oceniła, że od 24 lipca do 6 sierpnia profil na Facebooku odwiedziło ok. 100 tys. osób i prawie 14 tys. na Instagramie. „Prowadziliśmy także transmisje na żywo na YouTube dla tych, którzy nie mogli przybyć do Lizbony” – zauważyła.

Iwona Olszewska-Król, odpowiedzialna za realizację projektu „Polonia i Polacy za granicą” zrealizowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opowiedziała o projekcie „Polacy i Polonia w drodze na ŚDM”. Przedsięwzięcie miało na celu objąć troską młodzież polonijną, która wybrała się na ŚDM do Lizbony. W projekt zaangażowanych było ok. 600 uczestników z których połowa to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy i Litwy. W przygotowaniu młodzieży ze wschodu zaangażował się Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie z ks. Leszkiem Kryżą na czele.

„Naszym zadaniem było umożliwienie młodzieży polonijnej tego spotkania, zorganizowanie transportu, pobytu w hotelu, wyżywienia, noclegów. (…) Młodzież polonijna miała dostępny przewodnik wydany dla nich w j. polskim, w którym znalazły się nabożeństwa, pieśni, podstawowe informacje o Portugalii oraz najważniejsze treści z historii Polski. Uczestnicy zabrali go ze sobą i przekazali później swoim rodzinom. Dzięki temu mogli zachęcić innych do włączenia się w życie religijne. Osiągnęliśmy nasz cel, którym była pielęgnacja ojczystej mowy, wymiana doświadczeń międzykulturowych, zawiązywanie przyjaźni oraz relacji młodych z diecezji polskich i wspólnot zagranicznych” – podkreśliła Iwona Olszewska-Król

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama