Senat przyjął uchwałę w 103. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

11 maja br. Senat podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata – w 103. rocznicę Jego urodzin. Wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata.

W uchwale senatorowie przypominają, że kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu pochodzenia niewłoskiego. „Jego wybór na następcę św. Piotra w Stolicy Apostolskiej obudził nadzieję na odnowę chrześcijaństwa oraz wyzwolenie narodów" – czytamy w uchwale. Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego.

Senatorowie podkreślają, że nauczanie Jana Pawła II oddziaływało na miliony osób na całym świecie. Prowadził dialog z przedstawicielami zarówno różnych wyznań chrześcijańskich, jak i – co szczególnie godne podkreślenia – islamu oraz judaizmu. Był pierwszym w historii papieżem, który przekroczył drzwi meczetu i synagogi. Papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, podkreślał, że stary kontynent powinien oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim, a po upadku żelaznej kurtyny wskazywał, że „nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha". Podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską".

„Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu" – napisali senatorowie. Wyrażając szacunek dla dzieła Jana Pawła II i jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata, uważają za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Był rzecznikiem dialogu społecznego, przezwyciężania podziałów i budowania jedności wspólnoty państwowej. Podczas kanonizacji królowej Jadwigi Jan Paweł II podkreślał, że „polski czyn powinien łączyć, a nie dzielić".

„Działając w duchu tego ostatniego wezwania, Senat Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu postaci papieża do politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Takie postępowanie uwłacza godności Jana Pawła II i lekceważy Jego dorobek i nauczanie" – czytamy w uchwale.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama