Św. Maksymilian zmieniał rzeczywistość siłą Bożego ducha. „Takich ludzi trzeba pokazywać światu”

„Warto dzisiaj, kiedy dar duchowy życia ludzkiego w naszym społeczeństwie zanika, przypominać postacie, które ukazują zupełnie inną perspektywę życia. Perspektywę wiary” – mówił podczas uroczystej premiery filmu „Rycerz” bp Artur Miziński.

Przed projekcją dokumentu, która miała miejsce 13 października w Kinie Kultura w Warszawie, ks. Marek Gancarczyk, prezes zarządu Fundacji Opoka, przypomniał, że film „Rycerz” powstał w ramach projektu Polska Energia Zmienia Świat.

„Kościół w Polsce wydaje nieustannie wielkich i szlachetnych ludzi: bł. Rodzina Ulmów, bł. Stefan Wyszyński, ale również św. Maksymilian Kolbe. Trzeba tych ludzi pokazywać światu, nie tylko po to, by się nimi chwalić, ale żeby siła i szlachetność Polski rosła. Ale również dlatego, że te postacie mają siłę zmieniać świat siłą Bożego ducha” – powiedział ks. Marek Gancarczyk. „Św. Maksymilian Kolbe, kiedy w ten sierpniowy dzień wyszedł przed szereg na placu apelowym w Auschwitz, zmienił to miejsce. Nie było już miejscem przeklętym, ale stało się miejscem błogosławionym” – dodał.

Podziękował także mecenasom projektu: Wojciechowi Dąbrowskiemu, prezesowie PGE, Pawłowi Majewskiemu z zarządu Enei, Pawłowi Szczekowi, prezesowi zarządu Tauron, Tomaszowi Zdzikotowi, prezesowi Zarządu KGHM, Jolancie Zabarnik-Nowakowskiej, prezesowi zarządu Fundacji PZU, prof. Janowi Żarynowi, dyrektorowi Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz twórcom filmu z reżyserem Michałem Szymanowiczem na czele.

Prezes Fundacji Opoka podkreśl, że produkcja filmowa, skierowana jest głównie do zagranicznych odbiorców – dzięki współpracy z katolicką telewizją EWTN, trafi do milionów widzów na całym świecie. Film ma zostać przetłumaczony na język angielski i hiszpański.

Obecny na premierze bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, także wyraził radość, że film o „wielkim człowieku wiary i zaufania Chrystusowi przez Niepokalaną, wynalazcy, i zakonniku, który nie przebierał w środkach, by głosić Królestwo Boże”, dotrze do odbiorców na całym świecie.

„Warto dzisiaj, kiedy dar duchowy życia ludzkiego w naszym społeczeństwie zanika, przypominać postacie, które ukazują zupełnie inną perspektywę życia człowieka. Perspektywę wiary” – mówił.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE podkreślił, że kultywowanie historii Polski jest ważną misją Spółek Skarbu Państwa.

„Dziś ważne jest, abyśmy walczyli o prawdę, o prawdę o Polsce, o naszej historii. Jako Spółki Skarbu Państwa mamy w obowiązku kultywować pamięć i historię Polski, i ukazywać,  jak wiele wnieśli Polacy do historii demokracji” – powiedział prezes PGE.

List od Ambasadora RP przy stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego odczytał członek zarządu Fundacji Opoka, Marek Sobisz. Dokument o św. Maksymilianie zostanie pokazany korpusowi dyplomatycznemu w Rzymie 30 października.

O. Zdzisław Dzido OFMConv, wikariusz z Niepokalanowa podkreślił, że św. Maksymilian Kolbe nieustannie walczył w godność człowieka m.ni. wydając „Mały Dziennik” i „Rycerza Niepokalanej”, organizując pomoc w czasie okupacji dla 2,5 tys. Żydów i uchodźców.

„O tę godność walczył także w obozie w Auschwitz, pomagając współwięźniom przetrwać, modląc się, wspierając ich. Również wówczas, gdy poszedł na śmierć za Franciszka Gajowniczka. W bunkrze głodowym wśród więźniów nie było krzyków, narzekania, lamentowania, ale sprawił, że wszyscy potrafili przeżyć w pokoju ten straszny czas oczekiwania na śmierć” – powiedział.

„Ten film pokazuje, że warto walczyć i myśleć o drugim człowieku, któremu należy się godność i szacunek. I za to jestem bardzo wdzięczny w imieniu naszej wspólnoty franciszkanów” – dodał.

Film powstał dzięki partnerom: Fundacji PGE, Fundacji PZU i wsparciu instytucji: ENEA – sponsora projektu, KGHM Polska Miedź – sponsora filmu, Tauron – mecenasa. Dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.  


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama