„Świętość jest dla każdego”. Jak idą prace nad procesem beatyfikacyjnym Heleny Kmieć?

Od razu po jej śmierci pojawiło się dużo głosów, które mówiły wprost o tym, że Helena prowadziła życie święte. Ta opinia świętości trwała przez lata aż do tego momentu – powiedział ks. dr Paweł Wróbel. Jak wygląda sprawa procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć?

Sprawa procesu beatyfikacyjnego Heleny idzie do przodu. W ubiegłym tygodniu w kaplicy arcybiskupów krakowskich miało miejsce zaprzysiężenie dwóch członków komisji historycznej i dwóch cenzorów teologów. W rozmowie z Radiem Maryja opowiedział o tym ks. dr Paweł Wróbel, postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny.

Jak tłumaczył, przygotowania do procesu rozpoczęły się w zeszłym roku pod koniec listopada. Wtedy abp Marek Jędraszewski uzyskał zrzeczenie się kompetencji prowadzenia tego procesu beatyfikacyjnego przez archidiecezję Cochabamba w Boliwii i mianował ks. Wróbla postulatorem tego procesu beatyfikacyjnego. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza faza – przygotowawcza. 

„Polegała ona na przygotowaniu i zebraniu materiałów związanych z życiem, osobą Heleny Kmieć, z jej działalnością, z famą świętości, ze znakami, którymi się cieszy. To pozwoliło na zebranie materiałów, które teraz po zaprzysiężeniu komisji historycznej i cenzorów teologów będą podlegały ich analizie i ocenie. Zadaniem komisji historycznej jest skompilowanie relacji na temat życia kandydata na ołtarze na podstawie głównie dokumentów związanych z życiem danego człowieka, w tym przypadku Heleny Kmieć. Natomiast zadaniem cenzorów teologów jest ocena pod kątem zgodności z doktryną Kościoła wszystkim pism, które wychodzą od kandydata na ołtarze, np. książek, które ktoś wydał. Helena nie wydała żadnej książki, ale to jest znak czasu, że w dzisiejszej rzeczywistości takiej ocenie teologicznej podlegają wiadomości mailowe czy konwersacje w mediach społecznościowych. Ich zadanie polega na ocenie, czy te treści są zgodne z nauką Kościoła w dziedzinie wiary i moralności, a także nakreślenie sylwetki duchowej kandydata na ołtarze” – tłumaczył ks. Wróbel. 

Jak dodał, po tych krokach abp Jędraszewski podejmie następne. Zwróci się do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą o opinię na temat wszczęcia tego procesu na etapie diecezjalnym, a następnie o tzw. nihil obstat, czyli stanowisko, że Stolica Apostolska nie ma nic przeciwko wszczęciu tego procesu na etapie diecezji krakowskiej. 

Postulator przypomniał w rozmowie także to, kim była Helena Kmieć.

„Helena Kmieć była młodą osobą, która żyła w latach 1991-2017. Pochodziła z rodziny religijnej, która miała bardzo zażyłą relację z Bogiem. Przez wiele lat swojego życia angażowała się w różne dzieła Kościoła takie jak organizacja Światowych Dni Młodzieży, Duszpasterstwo Akademickie Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pomoc w świetlicy Caritas. Pięć ostatnich lat jej życia było związanych ze zgromadzeniem salwatorianów, zaangażowała się ona bowiem w wolontariat misyjny i po przygotowaniu wyjeżdżała na kilka wyjazdów misyjnych na Węgry, do Zambii, Rumunii. Na ostatni wyjazd misyjny udała się do Boliwii, miał on trwać pół roku, ale niestety trwał tylko kilkanaście dni, ponieważ po tych dniach, będąc w ochronce dla dzieci, Helena została zamordowana w nocy 24 stycznia 2017 roku przez młodego Boliwijczyka”.

Jak zaznaczył, przekonanie wiernych o jej świętości pojawiło się od razu po jej zabójstwie.

„Od razu po jej śmierci pojawiło się dużo głosów, które mówiły wprost o tym, że Helena prowadziła życie święte. Ta opinia świętości trwała przez lata aż do tego momentu. Pojawiała się także opinia znaków, ludzie modlili się prywatnie za jej wstawiennictwem i przysyłali informacje, że według nich otrzymali jakąś łaskę za wstawiennictwem Heleny. Te kryteria przesądziły o tym, że abp Marek Jędraszewski podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do procesu beatyfikacyjnego. Chodzi o to, żeby przeanalizować jej życie i pokazać jak najszerszemu gronu odbiorców, że świętość jest dla każdego człowieka” – powiedział ks. Wróbel. 

Zachęcił też do wspierania modlitwą osób zaangażowanych w przebieg procesu. Poprosił również, aby osoby, które miały kontakt z Heleną, zgłaszały się do biura postulacyjnego. Można także zgłaszać łaski, które otrzymało się za wstawiennictwem kandydatki na ołtarze.

Biuro postulacyjne znajduje się w Krakowie przy ul. Św. Jacka 16, w domu zakonnym salwatorianów. Można też kontaktować się za pośrednictwem adresu mailowego beatyfikacja@helenakmiec.pl lub numeru telefonu 12 352 27 55.

Źródło: Radio Maryja

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama