Swoim współwięźniom mówił: nie dajcie się w tym piekle zwyciężyć grzechowi, nienawiści i chęci zemsty

To, co czynił o. Kolbe „stawało się szczególnym zwycięstwem miłości, której on uczył się od Niepokalanej”, mówił abp Marek Jędraszewski.

Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu metropolita krakowski mówił o zwycięstwie Maryi, która „przekazuje nam prawdę o miłości Boga do nas, miłości zwycięskiej, ostatecznej, miłości, która nawet w najtrudniejszych warunkach potrafi pokonać największe zło”.

W tym kontekście abp Marek Jędraszewski przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dzień przed ludźmierskim odpustem, jak przypomniał metropolita krakowski, minęła kolejna rocznica męczeńskiej śmierci zakonnika w obozie Auschwitz. Po tym, jak zgłosił się, by zastąpić Franciszka Gajowniczka w celi śmierci, o. Maksymilian zmarł 14 sierpnia 1941, dobity zastrzykiem trucizny.

„Przebywając w tym, dla wielu, piekle, stworzonym przez człowieka drugiemu człowiekowi, swoim współwięźniom mówił o jednej rzeczy – nie dajcie się w tym piekle zwyciężyć grzechowi; nie dajcie się zwyciężyć nienawiści i chęci zemsty; nie walczcie za wszelką cenę o to, aby komuś wyrwać z rąk kromkę chleba, chociaż to by mogło dawać szansę przeżycia; nie dajcie się zwyciężyć złu” – mówił abp Jędraszewski.

Jak podkreślał, to, co o. Kolbe czynił „stawało się szczególnym zwycięstwem miłości, której on uczył się od Niepokalanej”.

„To właśnie dlatego esesmani nie byli w stanie znieść jego wzroku. Nie był to wzrok przeniknięty nienawiścią – tak większość więźniów Auschwitz patrzyła na swoich oprawców. O. Maksymilian patrzył na nich jako na biednych ludzi, grzesznych ludzi, za których trzeba się modlić, by odzyskali swoją prawdziwie człowieczą godność Bożego dziecka” – kontynuował metropolita krakowski.

Zwycięstwo nad złem, kłamstwem, grzechem – zaznaczył arcybiskup – o. Kolbe potwierdził wieloma dniami umierania w celi głodowej, aż do momentu dobicia go zastrzykiem z fenolu.


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama