Po zimowej przerwie, od wtorku otwarte są trzy szalki turystyczne w Tatrach, które z uwagi na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów były zamknięte od 1 grudnia.
Turyści mogą już wędrować niebieskim szlakiem z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, czerwonym szlakiem z Przełęczy w Grzybowcu do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy i dalej na Giewont; zielonym szlakiem przez Dolinę Tomanową – od skrętu przy Kamienistym Żlebie do Chudej Przełączki.
„Należy jednak pamiętać, że w wyższych partiach Tatr nadal panują warunki typowo zimowe. Śnieg w godzinach porannych jest zmrożony i bardzo twardy, w ciągu dnia w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W tych warunkach raki, czekan i kask oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są obowiązkowe” – apelują służby Tatrzanskiego Parku Narodowego.
Planując wycieczki w Tatry należy pamiętać, że z uwagi na ochronę przyrody do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się na wszystkich szlakach po zmroku. W polskiej części Tatr można korzystać z 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki. Grupy zorganizowane i wycieczki, w których uczestniczy młodzież szkolna muszą, być prowadzone przez uprawnionych przewodników tatrzańskich.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.