W Międzyzdrojach szyją 2,5 km flagę. „Potrzebna każda para rąk”

W Międzyzdrojach trwają przygotowania do próby ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej. Zszywana od kilku dni biało-czerwona musi być dłuższa niż 2270 m, bo tyle wynosi aktualny rekord.

„Mamy przygotowanie minimum 2,5 tys. metrów materiału. W praktyce jest go odrobinę więcej, bo flagę trzeba jeszcze zszyć i porobić zakładki. Bezpieczniej mieć go trochę więcej” - powiedział w rozmowie z PAP kierownik Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Krzysztof Szlaski.

„Będziemy mieli łącznie dwa duże fragmenty flagi. Spotkamy się przy dwóch zejściach na plażę – A i K, a następnie będziemy szli w swoją stronę, gdzie na międzyzdrojskiej plaży nastąpi oficjalne zszycie obu fragmentów” – dodał Szlaski.

Bicie rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej RP planowane jest 2 maja br. o godz. 11. Organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w wydarzeniu oraz pomocy przy niesieniu flagi. „Ponad 2,5 km to jest duży odcinek, dlatego potrzebujemy każdej pary rąk do pomocy. Jeśli pobijemy rekord, to zapiszemy się w historii Polski, więc warto wziąć w tym udział” – przekazał Szlaski.

Kulminacyjne zszycie kandydatki na najdłuższą biało-czerwoną nastąpi na plaży w Międzyzdrojach w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ale przygotowania rozpoczęto kilka dni wcześniej. „Z fabryki dostaliśmy 17 belek zszytego biało-czerwonego materiału, każdy musiałyśmy rozwinąć, połączyć, zszyć i nawinąć jeszcze raz. Szycie kulminacyjne nastąpi jeszcze na plaży” – powiedziała w rozmowie z PAP Bogusława Popko z Koła Gospodyń Wiejskich „Wiklina” z Wapnicy.

Jak dodała, „ciężko powiedzieć ile to wszystko zajmie godzin, ale robimy do oporu, żeby pobić rekord. Mamy ponad 2.800 metrów materiału, więc jest duży zapas”. Obecny rekord w kategorii na najdłuższą flagę Polski ustanowiono 11 listopada 2019 r. podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Wynosi on 2270 m. (PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama