Caritas Polska organizuje obchody Dnia Dziecka w siedmiu diecezjach katolickich w Ukrainie, gdzie rozda 7 tys. prezentów. W Polsce 25 tys. Pudełek Szczęścia trafi do najmłodszych ze świetlic środowiskowych i domów dziecka – powiedziała PAP wicedyrektor Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
W tym roku Caritas Polska organizuje obchody Dnia Dziecka nie tylko w Polsce, ale i w siedmiu diecezjach na Ukrainie od 1 do 9 czerwca.
„Specjalne spotkania dla najmłodszych odbędą się m.in. w diecezji kijowsko-żytomierskiej, charkowsko-zaporoskiej czy archidiecezji lwowskiej. Planujemy rozdać prezenty 7 tys. dzieci” – powiedziała PAP wicedyrektor Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Przekazała, że z kolei w naszym kraju 1 czerwca organizacja rozda „25 tys. Pudełek Szczęścia za pośrednictwem oddziałów diecezjalnych Caritasu dzieciom ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki i do rodzin pod opieką parafialnych zespołów Caritasu”. W pudełkach znajdą się m.in. maskotki, książki, gry planszowe i słodycze.
Poza tym w całym kraju zaplanowane są festyny, pikniki rodzinne i spotkania integracyjne.
Jarosz-Jarszewska zaznaczyła, że Caritas wspiera najmłodszych przez cały rok. Wśród czołowych programów wymieniła Wakacyjną Akcję Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów czy program stypendialny „Skrzydła”.
Podobnie jak w ubiegłych latach, wraz z początkiem lipca ruszy Wakacyjna Akcja Caritas realizowana w ośrodkach Caritas diecezjalnych nad morzem i w górach. Organizowane są również półkolonie w postaci wypoczynku stacjonarnego czy jednodniowe wycieczki. Zaplanowane są także m.in. zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne, teatralne.
W ubiegłym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało blisko 16 tys. najmłodszych, w tym ok. 3 tys. dzieci ukraińskich, które odpoczywały w ośrodkach rozlokowanych nad morzem, w górach oraz innych miejscach naszego kraju. Łącznie odbyło się 100 turnusów. Poza tym 5,5 tys. najmłodszych skorzystało z innych form wypoczynku, taki jak półkolonie i wycieczki przygotowane przez Caritas diecezjalne.
Jarosz-Jarszewska zwróciła uwagę, że nowym programem dla dzieci są „turnusy wytchnieniowe” skierowane dla najmłodszych z Ukrainy. Trwają one 14 dni. „W tym roku planujemy wysłanie na nie 500 dzieci. Wyjazdy odbywają się głównie do ośrodków Caritas diecezjalnych, zlokalizowanych blisko granicy z Ukrainą, by dodatkowo nie przeciążać dzieci wielogodzinnymi podróżami po Polsce” – powiedziała.
Programami wyrównującymi szanse edukacyjne są „Skrzydła” oraz „Dwa Talenty”. W roku szkolnym 2023/2024 rozdysponowano łącznie 780 stypendiów w wysokości od 1,5 tys. do 2 tys. zł, przeznaczając na ten cel łącznie około 1 mln 300 tys. zł. Dzięki tym środkom stypendyści pokrywają wydatki związane m.in. z zakupem przyborów szkolnych czy podręczników, ale także np. wyrobów medycznych, bez których uczęszczanie do szkoły byłoby dla nich utrudnione (np. okulary, baterie do aparatów słuchowych). Mogą też sfinansować udział w zajęciach pozalekcyjnych, wyjazdach (np. obozach sportowych, spotkaniach naukowych), zakup instrumentów muzycznych, oprogramowania komputerowego i szereg innych nakładów przeznaczonych na naukę i rozwój osobisty.
Caritas w Polsce prowadzi około 100 świetlic socjoterapeutycznych, 15 Domów Dziecka oraz 20 Domów Samotnej Matki. W wymienionych placówkach wsparciem codziennym objęte są dzieci oraz mamy.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.