Część zbiorów Biblioteki i Archiwum z Watykanu trafi na Lateran. Wyjaśniamy dlaczego

Franciszek podjął decyzję o przeniesieniu części zbiorów watykańskiego archiwum i biblioteki do budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzymie. Znajduje się ono na należącym do Stolicy Apostolskiej obszarze ekstraterytorialnym przy Bazylice św. Jana na Lateranie.

Rozporządzenie to zawarte jest w ogłoszonym dziś papieskim chirografie. Ma ono celu poszerzenie przestrzeni obu instytucji o nowe lokale, aby ułatwić korzystanie z ich zbiorów. Dokument nie precyzuje, które zasoby zostaną przeniesione na zewnątrz Watykanu. Ma to określić komisja, która będzie się składać z przedstawicieli sekretariatu stanu, biblioteki i archiwum.

Watykańska Biblioteka Apostolska to jedna z najstarszych tego typu instytucji na świecie. Została założona w 1448 r. przez Mikołaja V. Posiada 75 tys. manuskryptów i ponad 1,1 mln książek, w tym 8,5 tys. inkunabułów. Służy rozwojowi i upowszechnianiu kultury, wspierając działalność Stolicy Apostolskiej. „Działając poprzez różne sekcje pełni zadanie gromadzenia i przechowywania bardzo bogatego dziedzictwa nauki i sztuki oraz udostępniania go uczonym poszukującym prawdy” – stwierdza konstytucja apostolska Praedicate Evangelium.

Natomiast watykańskie archiwum wywodzi się z pierwszego archiwum papieskiego, Srinium Sanctum, które zostało utworzone już w IV w. przez Juliusza I. Najstarsze przechowywane w nim dokumenty pochodzą z VIII wieku. Zostało powołane do pieczy i uzupełniania aktów i dokumentów dotyczących zarządzania Kościołem powszechnym, tak aby były one dostępne po pierwsze dla Stolicy Świętej i Kurii Rzymskiej w pełnieniu ich działalności, a po drugie, za zezwoleniem papieskim, by mogły stanowić dla wszystkich uczonych, bez względu na kraj i religię, źródło wiedzy, także świeckiej, o wydarzeniach, które od wieków były ściśle związane z życiem Kościoła.

Źródło: vaticannews.va, KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama