Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.
Andrzej Duda odwiedził w Poznaniu świątynie stojące na Ostrowie Tumskim. Przypomniał, że jest to kolebka polskiej państwowości; miejsce, gdzie stanął pałac pierwszego władcy Polski i gdzie mogło dojść do chrztu Polski. Zauważył, że Polska jest częścią Europy właśnie od czasu chrztu Polski, a nie od 20 lat.
„Nie ma dzisiaj ważniejszych zadań dla polskich władz: suwerenność, niepodległość i bezpieczeństwo. To są trzy najważniejsze elementy, do których jeżeli dodamy rozwój, a dzieje się on rzeczywiście na przestrzeni ostatnich 20 lat w sposób spektakularny, to będziemy nie tylko nadal, mając własną państwowość, częścią wielkiej europejskiej rodziny, ale będziemy także dobrze prosperującym, zamożnym państwem i narodem. I to jest wielkie dążenie pokoleń” – powiedział.
Prezydent podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju Polski - zwłaszcza przez ostatnich 20 lat. Zaznaczył, że był to czas spektakularnego rozwoju za sprawą unijnych środków, ale też dzięki temu, że Polacy umieli je dobrze wykorzystać.
„Potrzebujemy więcej spektakularnych inwestycji. Potrzebujemy więcej odwagi, więcej możliwości rozwoju. Każdy widzi, że im więcej mamy infrastruktury, im więcej mamy możliwości komunikacji, im więcej mamy możliwości wyjścia na świat, tym dynamiczniej się rozwijamy” - powiedział.
„Potrzebujemy umacniania także naszej suwerenności energetycznej w różnych obszarach energetyki. Suwerenność gazową praktycznie już mamy, ale potrzebujemy mieć zagwarantowaną także i tę w zakresie energii elektrycznej. Czekają nas wielkie inwestycje. Trzeba je zrealizować także prowadząc mądrą politykę w Unii Europejskiej - myślę tutaj o budowie elektrowni atomowych, które zapewnią nam dostęp do bezpiecznej, gwarantowanej, sprzyjającej zarazem ochronie klimatu energii”.
Szczególne znaczenie, w opinii prezydenta Andrzeja Dudy, ma rozwój polskich portów i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
„Wielkie lotnisko w sercu Europy jest nam potrzebne. Wielkie lotnisko, z którego będzie można polecieć do każdego zakątka świata, gdzie będą przylatywali ludzie po to, by przesiąść się z samolotu do samolotu i polecieć w inne miejsca. Lotnisko z którego później będzie można się połączeniami wewnątrzkrajowymi przemieścić na inne, mniejsze lotniska krajowe, czy po prostu (pojechać) do innych miejscowości i miast za pomocą szybkiej kolei, za pomocą sieci dróg. To są dla nas wyzwania na przyszłość” – podkreślił.
Andrzej Duda zaznaczył, że realizacja CPK to zadanie fundamentalnie ważne dla całej Polski i dla naszego przyszłego rozwoju.
„Co dzisiaj absolutnie najważniejsze, jest to niezbędne dla zapewnienia Polsce strategicznego bezpieczeństwa. Będzie to jedyne w Polsce lotnisko, które będzie w stanie przyjąć w tak szybkim tempie tak istotne siły sojusznicze, które w razie czego będą służyły wsparciu naszej armii w obronie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – powiedział.
Prezydent stwierdził, że CPK to „absolutnie fundamentalny element rozwojowy jeżeli chodzi o także o naszą przyszłość w Unii Europejskiej”. Powiedział, że jeśli zrealizujemy tę inwestycję, będziemy wschodnim centrum Unii Europejskiej, sercem tej części Europy.
„Będziemy wkrótce brali udział w europejskich wyborach. Miejmy to na względzie, że Unia Europejska dla nas ma przede wszystkim jedno ogromne znaczenie: poza byciem częścią politycznej wspólnoty Zachodu, jest ogromnym impulsem rozwojowym. Ale jeżeli czerpiemy dzisiaj fundusze europejskie po to by rozwijać Polskę, to pamiętajmy o tym że zbudowanie tutaj Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie także w jakimś sensie wyrównaniem tego, co otrzymaliśmy, bo będzie dawało także i Europie możliwości rozwojowe w tej jej części” - ocenił.
Zaznaczył, że Polska dostaje fundusze z UE także po to, by wyrównać dysproporcje rozwojowe w ramach wspólnoty.
„Popatrzmy na to w ten sposób w tę 20. rocznicę naszej obecności w Unii Europejskiej. Polska potrzebuje rozwoju, jesteśmy na jego kolejnym etapie. To nie tylko drogi, to nie tylko koleje, to także koleje szybkich prędkości, to także wielki transport lotniczy, to także potężna, rozwijająca się dynamicznie gospodarka” - powiedział.
„To jest dzisiaj wyzwanie na nasze następne 20 lat w UE: żeby Polska rosła w siłę i żebyśmy my w tej części Unii Europejskiej rzeczywiście w pełnym tego słowa znaczeniu stanowili jej serce” – dodał Andrzej Duda.
Prezydent przyjechał do stolicy Wielkopolski, by odebrać statuetkę Lecha Kaczyńskiego przyznaną mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. (PAP)
Autor: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.