Dzieci w pieczy zastępczej otrzymały nowy dom. Będzie prowadzony przez organizację pozarządową

W Poznaniu powstał nowy rodzinny dom, w którym schronienie znajdą dzieci w pieczy zastępczej – podał poznański urząd miasta. To pierwsza taka placówka w mieście, którą będzie prowadzić organizacja pozarządowa fundacja Niebieski Koralik.

Nowy dom powstał przy ul. Jugosłowiańskiej – w bloku, w którym wcześniej również mieściła się placówka typu rodzinnego. Jej działalność została zawieszona na ponad rok z przyczyn kadrowych. W ostatnich tygodniach pomieszczenia przeszły gruntowny remont, by dzieci mogły mieszkać w najlepszych warunkach.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że „w Poznaniu – podobnie jak w całej Polsce – jest dramatyczny problem ze znalezieniem miejsc dla dzieci, które potrzebują umieszczenia w pieczy zastępczej, bo placówki są przepełnione”. Dodał, że miasto ogłosiło konkurs, na który odpowiedziała Fundacja Wspierania Rodziny Niebieski Koralik i będzie to pierwsza taka działalność rodzinnego domu dla dzieci w Poznaniu przy wsparciu organizacji pozarządowej.

Mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania. Dzieci będą miały do dyspozycji sześć pokoi, kuchnię z jadalnią, dwie łazienki i pomieszczenia gospodarcze. Docelowo zamieszka w nim sześcioro podopiecznych, ale początkowo będzie ich tam siedmioro. Czworo wychowawców zajmie się opieką nad nimi, a całością pokieruje dyrektor z doświadczeniem w prowadzeniu takiej placówki. Nad dobrostanem dzieci czuwać też będzie psycholog.

Fundacja Niebieski Koralik powstała w 2018 r. Jej głównym celem jest wspieranie systemu pieczy zastępczej, szczególnie w Wielkopolsce. Pomaga w integracji rodzin zastępczych i działa na rzecz podtrzymywania więzi dzieci z rodzicami biologicznymi. Wspiera także pełnoletnich wychowanków.

Urząd miasta przypomniał, że rodzinne domy są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi. Zapewniają dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców całodobową opiekę i wychowanie. Dzieje się tak do czasu, gdy dziecko się usamodzielni lub będzie mogło wrócić do swojej biologicznej rodziny.

Placówki te prowadzone są przez dyrektorów, którzy są jednocześnie wychowawcami. Zwykle są to małżeństwa. Mogą one dodatkowo zatrudniać inne osoby lub korzystać z pomocy wolontariuszy. W rodzinnych domach może przebywać od czworga do ośmiorga dzieci w różnym wieku.

W Poznaniu działają cztery rodzinne domy. Łącznie mieszka w nich 27 dzieci. Dom przy ul. Jugosłowiańskiej będzie piątym w mieście, ale pierwszym prowadzonym przez organizację pozarządową.

Źródło: PAP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama