Dziecko w łódzkim oknie życia. Julka jest cała i zdrowa. To ósmy maluch w historii okna sióstr urszulanek

W domu sióstr urszulanek w Łodzi kolejny raz odezwał się dzwonek sygnalizujący, że w tzw. oknie życia ktoś zostawił dziecko. Niemowlę to dziewczynka. Wyglądała zdrowo. Została zabrana do szpitala – przekazała siostra Małgorzata Binkowska.

Siostry usłyszały dźwięk alarmu przed godz. 20:00 i natychmiast zbiegły na dół do pomieszczenia, w którym znajduje się okno życia. „W nosidełku leżało niemowlę” – powiedziała przełożona domu, siostra Małgorzata Binkowska, która pierwsza dotarła do na miejsce.

„Siostra pielęgniarka obejrzała niemowlę, sprawdziła czynności życiowe. Okazało się, że to dziewczynka. Była normalnie ubrana, wyglądała zdrowo” – zapewniła.

Siostry powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Medycy określili stan zdrowia dziecka jako dobry. Niemowlę zostało zabrane do szpitala. Policja sporządziła protokół.

Siostry urszulanki nadały dziecku imię Julia. „To kolejne uratowane życie. Dziewczynka pojawiła się w oknie życia w czasie, kiedy w archidiecezji łódzkiej mamy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, w dniu, kiedy zakończył się diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, tuż przed uroczystością św. Józefa i Dniem Świętości Życia” – mówiły urszulanki.

Julia jest ósmym dzieckiem w oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i trzecią dziewczynką.

„Okno życia to najczęściej dostępne z ulicy małe pomieszczenie, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia" - wyjaśnił dyrektor Caritas w Łodzi Tomasz Kopytowski. "Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, aby podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz, po położeniu tam dziecka uruchamiany jest alarm a dziecko natychmiast otrzymuje pomoc” – mówił.

„Oprócz policji zawiadamiany jest sąd rodzinny, aby można było uruchomić procedurę adopcji. Sąd nadaje dziecku dane personalne, ustanawia dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzeka adopcję” – podkreślił Kopytowski. „Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi, pod numerem telefonu 607 161 580” – poinformował.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy okna życia. Oprócz łódzkiego domu sióstr uruszulanek przy w Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach. Okno życia jest także w Centrum Medycznym im. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13 w Łodzi. „Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 18 dzieci” – przekazał szef Caritas w Łodzi.

Pierwsze okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w ponad 60 miejscowościach. 90 procent okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory pozostawiono ponad 160 niemowląt.

Autor: Hubert Bekrycht

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama