Fundacja Opoka ma nowego patrona! Pracę redaktorów portalu będzie wspierał św. Maksymilian Kolbe

Fundacja Opoka otrzymała relikwie św. Maksymiliana Kolbe. „Potrzebujemy dziś takiej prawdy – obiektywnej i rzetelnej – która służy dobru, rozwija człowieka. Dlatego media katolickie powinny być obecne, powinny docierać do jak najszerszego grona odbiorców” – powiedział o. Mariusz Słowik OFMConv, przekazując 3 marca w Niepokalanowie relikwie męczennika.

Św. Maksymilian w swoich homiliach nie tylko zwracał uwagę, że święty musi być „dziarski”, „rzutki” i „pełen inicjatywy”, ale tak żył. Zainspirowani przedsiębiorczością męczennika, jego wielkimi marzeniami i pasją w ich realizacji, pracownicy Fundacji Opoka wzięli udział w rekolekcjach ze św. Maksymilianem, które 1-3 marca dobyły się w Laskach i Niepokalanowie.

Był to czas nie tylko wspólnej integracji i modlitwy, ale przede wszystkim inspiracji wielkimi postaciami polskiego Kościoła – bł. Elżbietą Różą Czacką i św. Maksymilianem Kolbe. Pracownicy Fundacji Opoka zwiedzili Zakątek Pamięci bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej w Laskach, poznając bliżej historię życia i pionierskiego dzieła w służbie niewidomy „na duszy i na ciele”. Osobistym świadectwem powołania i pracy z niewidomymi podzieliła się z uczestnikami rekolekcji s. Lidia Witkowska FSK. Z kolei Maciej Gnyszka, założyciel Towarzystw Biznesowych pomysłodawca inicjatywy ustanowienia św. Maksymiliana patronem przedsiębiorców i startupów „Startup na Maxa”, opowiedział o swojej przyjaźni z męczennikiem i inspiracjach zawodowych, jakie czerpie z jego życia. O roli Ducha Świętego w ewangelizacji opowiedział z kolei misjonarz miłosierdzia i założyciel wspólnoty ewangelizacyjnej Woda Życia, ks. Roman Trzciński oraz członkowie wspólnoty.

Centralnym punktem rekolekcji była Msza św. w sanktuarium św. Maksymiliana w Niepokalanowie, której 3 marca przewodniczył o. Mariusz Słowik OFMConv, gwardian franciszkańskiego klasztoru. Eucharystię koncelebrował ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka oraz o. Piotr Lenart OFMConv, redaktor naczelny „Rycerza Młodych”.

Na początku liturgii gwardian uroczyście przekazał Fundacji Opoka relikwie męczennika. Życzył pracownikom Fundacji wstawiennictwa św. Maksymiliana w rozwijaniu medialnego dzieła w służbie ewangelizacji.

„Potrzebujemy dziś takiej prawdy – obiektywnej i rzetelnej – która służy dobru, rozwija człowieka. Dlatego media katolickie powinny być obecne, powinny docierać do jak najszerszego grona odbiorców. Niech w tej ewangelizacyjnej misji wspiera was św. Maksymilian” – powiedział do pracowników Fundacji Opoka o. Mariusz Słowik OFMConv.

Dodał, że dziś media są współczesnym areopagiem – miejsce spotkań i dyskusji światopoglądowych. „Rolą mediów – szczególnie katolickich –  jest nie tylko przekazywanie informacji, ale także kształtowanie i formowanie odbiorców, jak robił to św. Maksymilian” – powiedział.

Fundacja Opoka ma nowego patrona! Pracę redaktorów portalu będzie wspierał św. Maksymilian Kolbe   Uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Fundacji Opoka miało miejsce 3 marca w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbe w Niepokalanowie fot. Fundacja Opoka

Zwrócił uwagę, że św. Maksymilian traktował swoje życie jako misję i zadanie, a życiowy program streścił w słowach: „muszę być świętym i to jak największym”. Mówiąc o powołaniu św. Maksymiliana, franciszkanin podkreślił, że „nie chciał on być zwykłym zakonnikiem”.

„To był człowiek o wielkich ambicjach. O wielkim pragnieniu – by zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Zastosował do tego środki społecznego przekazu. Myślał o telewizji, założył stację radiową, wydawał Rycerza Niepokalanej, który w ówczesnych czasach okazał się strzałem w dziesiątkę. Było to nowatorskie pismo, które docierało pod strzechy, ludzie uczyli się na nim czytać i poznawali prawdy wiary. To była formacja” – mówił.

Przypomniał, że stworzenie bliźniaczego Niepokalanowa św. Maksymilian planował także w Japonii i Indiach. „To był człowiek z wielką wizją i wielką misją” – podkreślił, życząc Fundacji Opoka rozwoju dzieł ewangelizacyjnych za przyczyną obranego patrona. 

Podczas Mszy św. miał miejsce także Akt Zawierzenia Fundacji Opoka Niepokalanemu Sercu Maryi. Wcześniej, o. Piotr Lenart OFMConv przypomniał pięć warunków „całkowitego oddania się Niepokalanej”, które także praktykował św. Maksymilian. „Całkowite oddanie się Niepokalanej musi być bezgraniczne i bezwarunkowe, musimy stać się rzeczą, narzędziem i Jej własnością” – powiedział. Z kolei s. Paula Bronisz SFMI, redaktor naczelna „Rycerzyka Młodych” opowiedziała o historii założonego w Japonii Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej oraz podzieliła się praktyką życia zwierzeniem Niepokalanej.

Powołana 5 czerwca 1998 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja Opoka prowadzi m.in. portal katolicki Opoka.org.pl, jest także producentem dwóch filmów dokumentalnych: o bł. Stefanie Wyszyńskim „Będziesz miłował” oraz św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz”. Fundacji patronuje trzech świętych: św. Piotr, św. Józef i św. Andrzej. „Do naszych patronów dołączył dziś także św. Maksymilian, którego wstawiennictwo będzie wspierało rozwój medialnego dzieła” – powiedział ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

« 1 »

reklama

reklama

reklama