„Umieszczenie lekcji religii w planie na pierwszej lub ostatniej godzinie godzi w prawa uczniów i katechetów. Jest to przejaw dyskryminowania nauczycieli religii, którzy spełniają wszelkie wymogi przepisane prawem, aby pracować na równych zasadach z innymi nauczycielami” – podkreśla komisja Konferencji Episkopatu Polski.
„Zarówno Komisja Wychowania jak i dyrektorzy (Wydziałów Katechetycznych) dołożą wszelkich starań, aby chronić wszystkich posłanych do nauczania religii w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem osób świeckich” – napisano w komunikacie Komisji Wychowania KEP.
Komisja zajmowała się rozporządzeniem minister edukacji Barbary Nowackiej, które ogranicza liczbę godzin religii i etyki oraz nakazuje przeprowadzanie tych zajęć przed innymi lekcjami, lub po nich.
„Jednogłośnie wyrażono stanowczy protest wobec bezprawnego działania Rządu RP – napisali członkowie komisji. – Należy podkreślić, że rozporządzenie jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi”.
Jak dodano, „umieszczenie lekcji religii w planie na pierwszej lub ostatniej godzinie godzi w prawa uczniów i katechetów”.
„Jest to przejaw dyskryminowania nauczycieli religii, którzy spełniają wszelkie wymogi przepisane prawem, aby pracować na równych zasadach z innymi nauczycielami” – czytamy w komunikacie.
Komisja zapewniła też o wsparciu wszelkich społecznych inicjatyw „mających na celu promowanie prawdziwego oblicza rekcji religii, ofiarnej pracy katechetów i odpowiedzialnej postawy rodziców”.
Oto pełna treść komunikatu:
Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP, 24 stycznia 2025
24 stycznia 2025 roku odbyło się kolejne posiedzenie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkaniu przewodniczył bp Wojciech Osial.
Głównym tematem obrad była sytuacja, która wytworzyła się na skutek publikacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzania z dnia 17 stycznia 2025 roku, wprowadzającego zmiany w organizacji lekcji religii w szkole. Na mocy tych zmian, nauczanie religii od września 2025 roku zostanie ograniczone do jednej godziny. Poza tym lekcja religii ma być umieszczona w planie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie.
Jednogłośnie wyrażono stanowczy protest wobec bezprawnego działania Rządu RP. Należy podkreślić, że rozporządzenie jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi.
Umieszczenie lekcji religii w planie na pierwszej lub ostatniej godzinie godzi w prawa uczniów i katechetów. Jest to przejaw dyskryminowania nauczycieli religii, którzy spełniają wszelkie wymogi przepisane prawem, aby pracować na równych zasadach z innymi nauczycielami.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP w porozumieniu z Dyrektorami Wydziałów Katechetycznych w Polsce przekazuje wyrazy wsparcia i głębokiej troski dla wszystkich zaangażowanych w nauczanie religii w szkołach. Zarówno Komisja Wychowania jak i dyrektorzy dołożą wszelkich starań, aby chronić wszystkich posłanych do nauczania religii w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem osób świeckich.
Komisja Wychowania Katolickiego wspiera wszelkie inicjatywy medialne i społeczne, mające na celu promowanie prawdziwego oblicza rekcji religii, ofiarnej pracy katechetów i odpowiedzialnej postawy rodziców.
Wobec tych trudnych i zaskakujących wyzwań oraz w świetle rozpoczętego Roku Jubileuszowego mamy nadzieję, że wspólna troska o dobro i prawdę będą nas łączyć na rzecz wychowania dzieci i młodzieży.
ks. Tomasz Kopiczko
Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP
Źródło: episkopat.pl