Kolędowa inicjatywa Pokolenia JP2. Kolędnicy odwiedzą domy seniora, więzienia i szpitale. Trwają zapisy

O tym, że każdy może być kolędnikiem i zanieść radość Bożego Narodzenia innym świadczy inicjatywa „PoKolędzie JP2”. Zapisy na 10. jubileuszową edycję wciąż trwają.

Akcja „PoKolędzie JP2” to inicjatywa Centrum Myśli Jana Pawła II, która łączy kolędników z osobami, którzy mają utrudniony dostęp do kultury – takich jak mieszkańcy domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, więźniowie czy osoby przebywające w szpitalu.

„To wspaniała okazja, by zrobić coś dobrego i podzielić się z innymi radością Bożego Narodzenia, chociażby śpiewając wspólnie kolędy” – mówi Opoce Agata Madaj z CMJP2.

Centrum Myśli Jana Pawła II, jak co roku, zaprasza do akcji chóry, schole parafialne, zespoły muzyczne, a także grupy przyjaciół i pracowników, które chciałyby zaśpiewać w klubach seniora, hospicjach, aresztach śledczych, domach dziecka i innych miejscach o utrudnionym dostępnie do kultury.

Organizatorzy zachęcają do udziału nie tylko profesjonalnych muzyków, ale także amatorów. Czekają również na zgłoszenia instytucji, które chciałyby zaprosić w swoje progi kolędników. Wszystkie zespoły zostaną wyposażone w śpiewniki, które przekażą uczestnikom spotkań.

Wspólne kolędowanie odbywać się będzie od 2 stycznia do 2 lutego. Zgłoszenia za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.pokolędziejp2.pl.

„W akcji «PoKolędzie JP2» jeszcze ważniejsza niż samo śpiewanie jest gotowość wyjścia do drugiego człowieka, podzielenie się z nim swoim czasem, którego dziś tak często nam brakuje, zaniesienie ciepła, uśmiechu – mówi Jakub Siekierzyński, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II i koordynator akcji.

Nazwa „PoKolędzie JP2” nie jest przypadkowa. Nawiązuje do polskiej tradycji wspólnego muzykowania, spotkania i składania życzeń noworocznych, ale jednocześnie kojarzy się także z „Pokoleniem JP2”, gdyż pomysłodawcy inicjatywy byli jego przedstawicielami.

„Od początku bliska była im idea wyrażona przez Jana Pawła II we fragmencie listu do dzieci «Tra pochi giorni» z grudnia 1994 roku: «Niech ta miłość, właśnie dzięki wam, rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Czyż może być większa radość niż ta, którą wnosi miłość?»” – mówi.

Jubileuszowa edycja „PoKolędzia JP2” jest szczególna, ponieważ dale także możliwość rozwoju wokalnego dla uczestników. Od 10 do 31 grudnia potrwają zapisy na warsztaty muzyczne dla chórzystów, w ramach których 11 i 12 stycznia w Centrum Alzheimera w Warszawie odbędą się zajęcia z emisji głosu, próby sekcyjne i tutti. Gościem specjalnym będzie ceniony kompozytor i dyrygent Jan Krutul, który poprowadzi część prób warsztatowych. W ramach prób ponad stu chórzystów przygotuje kolędy w opracowaniu na chór i zespół instrumentalny, niektóre z nich zostaną napisane specjalnie na te okazję.

Zwieńczeniem warsztatów będzie uroczysty koncert jubileuszowy 12 stycznia o godzinie 15 w kościele dominikanów na warszawskim Służewie, podczas którego uczestnicy warsztatów wykonają przygotowane utwory z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego.

Dotychczas w akcji „PoKolędzie JP2” wzięło udział kilka tysięcy osób, wśród nich kolędnicy, pacjenci, wychowankowie i penitencjariusze. Zorganizowano ponad 200 spotkań kolędowych, w których uczestniczyło ponad 200 zespołów muzycznych.

AD | PoKolędzie JP2 2024 | Podsumowanie
Centrum Myśli Jana Pawła II

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama