Kołodziejczak: podpisane z rolnikami uzgodnienie będzie podstawą do rozmów z rządem Ukrainy

Podpisane w Jasionce uzgodnienie między resortem rolnictwa a organizacjami rolniczymi będzie podstawą do rozmów z rządem Ukrainy – powiedział PAP w środę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. Był on gościem drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego, które odbywa się od wtorku w Jasionce.

Jeden z punktów uzgodnienia przewiduje, że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem. Strony zadeklarowały w dokumencie również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

Wiceminister pytany, co w kontekście podpisanego porozumienia, chciałby przekazać rolnikom, którzy w środę protestują w wielu miejscach kraju, odpowiedział, że „jest z nimi”. „Pracujemy na pełnych obrotach, żeby rolnicy nie musieli protestować. Pracuję po to, żeby wprowadzać dobre rozwiązania, żeby być człowiekiem rolników w rządzie” – dodał.

Kołodziejczak podkreślił, że w przeciwieństwie do poprzednich rządów, obecnie policja nie interweniuje i nie rozgania rolników na protestach.

Wiceszef MRiRW zaznaczył w rozmowie z PAP, że celem rozmów ze stroną ukraińską musi być porozumienie i budowanie dobrych relacji sąsiedzkich. „Moim celem jest tworzenie takiego klimatu, żeby te relacje sąsiedzkie, obojętnie z kim, były jak najlepsze” – powiedział.

Wiceminister wyraził nadzieję, że do porozumienia dojdzie 28 marca br., kiedy odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy. Kołodziejczak przyznał, że rozmowy ze stroną ukraińską „nigdy nie są łatwe”. „Ale ugoda w tej dziedzinie, za którą opowiadam, czyli rolnictwie, musi być zawarta jak najszybciej. Ja mam takie wrażenie (...), że strona ukraińska zapomina, że jesteśmy starszymi braćmi w demokracji, ale braćmi. I tutaj warto, żeby Ukraińcy o tym pamiętali, bo w przyszłości od tych naszych relacji będzie bardzo dużo zależało” – dodał.

W ocenie wiceministra, najważniejszy punkt w podpisanym uzgodnieniu, to zobowiązanie ministra rolnictwa do wystąpienia do premiera o wstrzymanie tranzytu przez Polskę produktów z Ukrainy objętych embargiem. „To punkt daleko idący i pokazujący, że dzisiaj ministerstwo rolnictwa i rząd patrzą wspólnie z rolnikami w jednym kierunku. To jest posunięcie bardzo dalekie” – stwierdził wiceszef MRiRW.

Zdaniem Kołodziejczaka, strona ukraińska musi sobie zdawać sprawę, że taka decyzja, jak wstrzymanie tranzytu towarów przez polską granicę, może zostać podjęta. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama