Adoracja, koncerty i peregrynacja relikwii rodziny Ulmów – w Krakowie rusza Kongres Eucharystyczny

Wydarzenie rozpoczyna się wielkoczwartkową Mszą Krzyżma w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego. „Głównym założeniem każdego kongresu eucharystycznego jest umocnienie oraz odnowienie więzi z Chrystusem obecnym w Eucharystii” – podkreślają organizatorzy.

Związane z kongresem spotkania, sympozja i koncerty potrwają do czerwca. 13 kwietnia odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy liturgicznej „Jestem z wami – Obecność Chrystusa w Eucharystii”. Na 11 maja zaplanowano koncert uwielbienia przed bazyliką na Skałce, a 29 maja na Rynku Głównym. 1 czerwca w Auli Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie miało miejsce sympozjum naukowo-katechetyczne poświęcone Eucharystii. Zapisy na to wydarzenie właśnie ruszyły. Od 6 do 13 kwietnia po Archidiecezji Krakowskiej będą peregrynowały relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów. W Wielką Środę zaprezentowano też hymn tegorocznego kongresu.

(dalsza część artykułu pod nagraniem)

Jak podkreślają inicjatorzy Kongresu, umocnienie więzi z Chrystusem Eucharystycznym „jest możliwe przez świadome uczestniczenie w Mszy Świętej, indywidualną i wspólnotową adorację, a także poprzez pogłębianie wiedzy teologicznej na temat prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii”.

„Niezwykle ważne jest także dawanie świadectwa. Służy temu chociażby publiczne wyznanie wiary, np. przez uczestnictwo w procesjach eucharystycznych i koncertach uwielbienia” – podkreślają organizatorzy.

Kongresy eucharystyczne odbywają się w  Kościele od 150 lat. Z ideą spotkań poświęconych kultowi eucharystycznemu i jego odnowie wystąpiła w latach 70. XIX w. młoda świecka katoliczka z Francji  Emilie–Marie Tamisier. Przyświecało jej pragnienie przeciwstawienia się tendencjom laicyzacyjnym, antykościelnym i antyreligijnym oraz rozbudzenia w katolikach dumy z wiary. Ideę organizacji kongresu poparł papież Leon XIII, wydając specjalną bullę w tej sprawie.

Pierwszy międzynarodowy kongres eucharystyczny odbył się w 1881 r. w Lille pod hasłem „Społeczne królestwo Chrystusa”. Uczestniczyło w nim 8 tys. osób z kilku krajów. Do 1893 r. spotkania odbywały się we Francji, Belgii oraz Szwajcarii, następnie wyszły też poza Europę (gdy siedzibą 8. Kongresu Eucharystycznego była Jerozolima), a w 1905 r. kongresowi po raz pierwszy przewodniczył papież.

Kongresy zawsze łączyły element duchowy w postaci Mszy Świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu i procesji eucharystycznych z refleksją teologiczną na temat roli wiary katolickiej we współczesnym świecie.

Ostatni międzynarodowy kongres odbywał się od 5 do 12 września w węgierskim Budapeszcie i było to 52. spotkanie tego typu.

Pierwszy i jedyny dotąd Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Polsce, a 46. w historii, trwał od 25 maja do 1 czerwca 1997 roku we Wrocławiu, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę św. na jego zakończenie. Hasłem kongresu były słowa: „Eucharystia i wolność”, a mottem zdanie: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus (Ga 5, 1)”. Kongresy diecezjalne i krajowe odbywają się w Polsce od 1927 r.

Źródło: eucharystyczny.diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama