Entuzjazm minął. Polska nie jest już w czołówce prounijnych krajów

Połowa Polaków zachowuje pozytywny obraz Unii Europejskiej. Co czwarty uważa, że jej rola na świecie spada. Obywatele 9 państw UE są do niej nastawieni lepiej od nas.

Na krótko przed 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 51 proc. Polaków ma pozytywny obraz Unii. 38 procent odnosi się do niej neutralnie, a 11 procent negatywnie. W przeszłości nasi obywatele byli bardziej euroentuzjastyczni. „Rzeczpospolita” opisała badanie, które przeprowadzono w całej UE. Od 7 lutego do 3 marca 2024 r. odpowiedzi udzieliło 26,4 tys. respondentów mających więcej niż 15 lat.

Polska przez lata należała do najbardziej euroentuzjastycznych państw wspólnoty. Teraz uerorealistów jest u nas więcej niż w Portugalii, Irlandii, Szwecji, Luksemburgu, Danii, na Litwie, w Finlandii, Holandii i Chorwacji.

Cały czas 81 proc. Polaków ocenia, że „skorzystaliśmy” na członkostwie w UE, a 71 proc. widzi przyszłość zjednoczonej Europy mniej lub bardziej „optymistycznie”. Jednocześnie tylko 35 proc. mieszkańców naszego kraju uważa, że w ostatnich latach rola Unii Europejskiej na świecie wzrosła. 37 proc. sądzi, że się nie zmieniła, a zdaniem 27 proc. zmalała.

Z tego samego badaniu wynika, że 48 proc. Polaków uważa, iż priorytetem powinny być obecnie: obrona i bezpieczeństwo.

Źródło: IDK

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama