Zmiany w nauczaniu religii są niezgodne z ustawą. Biskupi przypomnieli to na spotkaniu z wiceminister Lubnauer

Delegacja episkopatu spotkała się z wiceszefową resortu oświaty. Biskupi zwrócili uwagę, że zmiany w sposobie prowadzenia katechezy utrudniają uczniom dostęp do lekcji religii. Apelowali też o przestrzeganie Ustawy o systemie oświaty.

Z wiceminister Lubnauer spotkali się delegaci Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Zespołu roboczego KEP do spraw kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii. Delegacją kierowali bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania KEP oraz bp Arkadiusz Trochanowski, reprezentujący Kościół greckokatolicki. Nie podpisano żadnego porozumienia. Resort cały czas forsuje zmiany utrudniające prowadzenie lekcji religii.

„Sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer przedstawiła propozycje zmiany przepisów zawarte w projekcie Rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które 1 października zostało skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Strona społeczna przedstawiła swoje uwagi do projektu rozporządzenia” – poinformował po spotkaniu rzecznik MEN Piotr Otrębski.

Przedstawiciele Kościołów stanowczo zaprotestowali przeciwko zmianom oraz sposobowi ich wprowadzania. Szczególnie kontrowersyjny jest pomysł zmniejszenia liczby godzin katechezy do jednej w tygodniu, a także wprowadzenie zasady, że lekcje te odbywają się przed albo po obowiązkowych zajęciach. Zapis Konkordatu stanowi, że lekcje religii odbywają się „w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych”.

„Zwrócono uwagę, że takie rozwiązania zostały podjęte niezgodnie z Ustawą o systemie oświaty oraz podkreślono, że będą utrudniać realizację prawa do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice (lub oni sami) tego sobie życzą” – podkreśliło Biuro Prasowe KEP. Biskupi apelowali o przestrzeganie właściwego trybu wprowadzania zmian w rozporządzeniu, w tym o wypracowanie porozumienia strony państwowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Obecne konsultacje wyglądają tak, że strona kościelna protestuje, a ministerstwo to lekceważy.

Nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Plany MEN zakładają zmniejszenie tej liczby. W dodatku uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III, klas IV–VI lub klas VII i VIII.

Źródła: PAP, BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama